Orientacje seksualne XXI wieku

Orientacja seksualna ma związek ze sposobem, w jaki osoba doświadcza pociągu seksualnego i romantycznego, a także z zainteresowaniem i preferencjami dotyczącymi związków i zachowań seksualnych i romantycznych.

Według najnowszych miar seksualność może być ona płynna zmieniając się w zależności od sytuacji czy wieku.

Czytaj również: Inteligencja seksualna: co to jest i jak można ją rozwijać?

Oto najpopularniejsze orientacje seksualne naszego wieku:

1. Heteroseksualny

Termin opisujący osoby, które odczuwają pociąg seksualny, romantyczny lub emocjonalny do osób „przeciwnej” płci.

2. Homoseksualista

Przestarzały termin, który odnosi się do osób, które odczuwają pociąg seksualny, romantyczny lub emocjonalny do osób tej samej lub podobnej płci.

3. Bezpłciowy

Tożsamość lub orientacja aseksualna obejmuje osoby, które nie odczuwają pociągu seksualnego do innych osób żadnej płci.

Czytaj także: Jak seks wpływa na twoje ciało

4. Autoseksualność

Osoba, która ma pociąg seksualny do swojej osoby.

5. Biseksualny

Orientacja seksualna opisująca osoby, które odczuwają pociąg seksualny, romantyczny lub emocjonalny do osób więcej niż jednej płci.

6. Biromantyczny

Osoby, które odczuwają pociąg romantyczny, ale nie pociąg seksualny, do osób więcej niż jednej płci.

7. Kupioseksualny

Cupiosexual opisuje osoby bezpłciowe, które nie odczuwają pociągu seksualnego, ale nadal pragną angażować się w zachowania seksualne lub związek seksualny.

Czytaj również: Szczęśliwy partner, zdrowy organizm

8. Demiseksualny

W spektrum aseksualnym ta orientacja seksualna opisuje osoby, które doświadczają pociągu seksualnego tylko w określonych okolicznościach.

9. Demiromantyczny

Ta romantyczna orientacja opisuje osoby, które doświadczają romantycznego pociągu tylko w określonych okolicznościach, na przykład po zbudowaniu emocjonalnej relacji z osobą.

10. Płynna

Termin ten odnosi się do faktu, że seksualność, pociąg seksualny i zachowania seksualne mogą zmieniać się w czasie i być zależne od sytuacji. Jest używany do opisywania tych, którzy doświadczają zmian w swojej seksualności, pociągu seksualnym lub seksie zachowania w różnych sytuacjach lub przez całe życie.

11. Szaroseksualny

Graysexual to termin używany do określenia szarej strefy w spektrum seksualności dla osób, które nie identyfikują się jednoznacznie i wyłącznie jako bezpłciowe lub aromantyczne.

Czytaj także: 6 rodzajów masaży ajurwedyjskich, których warto spróbować

12. Libidoista bezpłciowy

Termin używany do opisania osoby bezpłciowej, która doświadcza uczuć seksualnych, które są zaspokajane poprzez autostymulację lub masturbację.

13. Monoseksualny

Szeroka kategoria orientacji seksualnej obejmująca osoby, które odczuwają pociąg romantyczny lub seksualny do osób jednej płci. Monoseksualność zazwyczaj obejmuje osoby heteroseksualne, homoseksualne.

14. Omniseksualny i panseksualny

Terminy opisujące osoby, które mogą odczuwać pociąg seksualny, romantyczny lub emocjonalny do dowolnej osoby, niezależnie od płci lub seksualności tej osoby.

Zobacz: 10 suplementów, po które powinien sięgnąć każdy mężczyzna

15. Poliseksualna

Termin opisujący osoby o orientacji seksualnej, która obejmuje pociąg seksualny lub romantyczny do osób o różnej płci. Orientacje poliseksualne obejmują między innymi biseksualność, panseksualność, omniseksualność i queer.

16. Pomoseksualista

Termin (niekoniecznie tożsamość) używany w odniesieniu do tych, którzy odrzucają etykiety seksualności lub nie identyfikują się z żadną z nich.

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię