Straż Graniczna o aktualnej sytuacji na pograniczu z Białorusią

Minionej doby odnotowano 470 prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Polską. Straż Graniczna poinformowała, że wszystkie przypadki zostały udaremnione.

Rzecznik Komendy Głównej Straży Granicznej Anna Michalska powiedziała w trakcie briefingu prasowego, że od początku października udaremniono prawie 7 tysięcy prób przekroczenia granicy. Straż od kilku dni prowadzi akcję informacyjną wzdłuż granicy z Białorusią. Jeżdżą tam auta wojska i straży, które z megafonów nadają komunikaty w czterech językach między innymi o tym, co grozi za nielegalne przekroczenie granicy.

Czytaj również: Granice USA zostaną ponownie otwarte. Niestety nie dla wszystkich

Rzecznik Straży Granicznej poinformowała, że obecnie w szpitalach przebywa 15 imigrantów, w tym dzieci. W miniony poniedziałek z placówki medycznej uciekł Syryjczyk, którego zatrzymano przy próbie przekroczenia granicy i który twierdził, że czuje się źle. Pod koniec września podobny przypadek zdarzył się z udziałem obywatelki Konga, która po udzieleniu jej pomocy wyskoczyła z okna szpitala.

Czytaj: Brazylijska rzeźba Chrystusa Odkupiciela – ciekawostki

Kapitan Aleksander Ulański z zarządu ds. cudzoziemców Straży Granicznej przekazał informacje o tym, jak funkcjonują obecnie ośrodki dla nielegalnych migrantów. Miejsca te są obecnie obłożone w 80 procentach. Na 2 tysiące miejsc zajętych jest 1600. Prawie 500 osób to dzieci. Dostają one pomoc medyczną. Państwo polskie zapewnia im też dostęp do edukacji.

Zobacz: Hawaje stracą swoje słynne “Schody do Nieba” – znamy powód

W Polsce działa sześć ośrodków zamkniętych dla nielegalnych migrantów. Jest w nich dwa tysiące miejsc. Straż Graniczna przejęła w sierpniu trzy nowe placówki, gdzie umieszczani są cudzoziemcy: w Czerwonym Borze, Białej Podlaskiej oraz na terenie ośrodka poligonowego w Węgrzynie.

Zobacz też: Ta linia lotnicza wzywa do publikowania listy niesfornych pasażerów

Straż Graniczną w działaniach na pograniczu z Białorusią wspiera wojsko. Do zadań oddelegowano 3,5 tysiąca żołnierzy. Trwają też prace nad specustawą, która pozwoli wzmocnić polsko-białoruskie pogranicze. Chodzi o budowę specjalnej zapory wyposażonej w nowoczesny system monitoringu i detencji ruchu. Według pomysłodawcy projektu – kierownictwa MSWiA – pozwoli to znacznie ograniczyć nielegalne próby przekraczania granicy. Od początku roku odnotowano ich ponad 18 tysięcy.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię