Nowy banknot 1000 zł. Kto się na nim pojawi? Zaskakujące wyniki sondażu

Nowy banknot jeszcze się nie pojawił, a już jest obiektem żartu: „Czyli teraz w Polsce będziemy dostawać wypłatę w dwóch banknotach” 

Jeszcze głośniej zrobiło się o nim, gdy okazało się, że najprawdopodobniej będzie na nim umieszczony wizerunek kobiety.

Czytaj również: Największe skandale finansowe stulecia

Jan Paweł II czy Jadwiga Andegaweńska?

W sondażu przeprowadzonym dla Wirtualnej Polski przez portal Money.pl okazało się, że ponad połowa (55%) Polaków nie miało pojęcia o tym, że na rynek może zostać wprowadzony nowy banknot. W badaniu pytano też, kogo Polacy najchętniej widzieliby na nominale 1000 zł.

Ponad połowa badanych uważa, że nowy banknot nie jest potrzebny. Zdecydowanie „nie popiera tego pomysłu” 31%, a 24%. badanych raczej nie popiera, „zdecydowanie tak” jest tylko 6% pytanych, a raczej tak 17%22% osób nie ma zdania.

Czytaj: Gdzie najlepiej ulokować oszczędności podczas wzrostu inflacji

30% ankietowanych wskazało na Jana Pawła II, a wśród proponowanych kobiet znalazła się Maria Curie – Skłodowska i królowa Jadwiga.

W październiku tego roku obecny prezes NBP prof. Adam Glapiński zapowiedział, że jeśli zostanie szefem na kolejną kadencję, wprowadzi do obiegu nowy nominał. Dodał również, że ma tez nadzieję, iż każda inna osoba na jego miejscu zrobi to samo.

Zobacz też: Kobiety, które zmieniły świat na lepszy

Kobieta na banknocie to znak naszych czasów

Skąd się wziął zatem pomysł umieszczenia na banknocie kobiecej postaci? Narodowy Bank polski tłumaczył przed laty, że pojawienie się na banknocie królowej Jadwigi zaburzy porządek pojawiania się na nich władców. Obecny prezes ma jednak odmienne zdanie. Chce postaci kobiecej ze względu na ducha czasów, w jakich żyjemy. „Były wielkie królowe w historii, Polacy zawsze je szanowali i traktowali bardziej podmiotowo niż w innych krajach czy kulturach” – argumentuje profesor Glapiński. Projekt banknotu już jest gotowy do wprowadzenia.

Według informacji z początku października 2021, nowy nominał z Jadwigą Andegaweńską może pojawić się już w 2022 roku.

Polska w stylu Eco – Rafał Szlachta

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię