Szykują się wielkie zmiany w Facebooku. Zmiana nazwy i powstanie centrum metaverse to tylko początek!

Temat nadchodzącej zmiany nazwy firmy, Mark Zuckerberg planuje poruszyć na dorocznej konferencji firmy Connect 28 października. Rebranding prawdopodobnie spozycjonuje niebieską aplikację Facebooka jako jedną z wielu produktów firmy macierzystej nadzorującej grupy takie jak Instagram, WhatsApp i Oculus.

W maju bieżącego roku, dyrektor generalny firmy Facebook, Mark Zuckerberg, zapowiedział swoim pracownikom, że chce przeistoczyć firmę z sieci społecznościowej w centrum metaverse.

Zobacz również: Twój telefon cię “szpieguje”? Chcesz chronić swoją prywatność? – zastosuj nasze wskazówki

Metaverse reprezentuje Internet 3D, który obejmuje zarówno świat fizyczny, jak i wirtualny. Metaverse łączy dwa słowa meta – nadrzędność oraz verse – miejsce we wszechświecie. Termin ten jest zwykle używany do opisania koncepcji przyszłej iteracji Internetu, składającej się z trwałych, współdzielonych, wirtualnych przestrzeni 3D połączonych z postrzeganym wirtualnym wszechświatem.

Zobacz też: Blokery węglowodanów co to jest i jaka jest ich skuteczność?

Dzisiaj metaverse używany jest przez wiele osób w odniesieniu do gier wideo lub wirtualnej rzeczywistości. Firmy technologiczne uważają, że jest to kolejna wielka technologia, która ostatecznie odniesie sukces w Internecie.

Czytaj też: Najsławniejszy humanoid świata chce mieć dziecko

Facebook ma już w tej chwili ponad 10 000 pracowników tworzących sprzęt konsumencki, taki jak okulary AR, które zdaniem Zuckerberga będą w przyszłości równie wszechobecne jak smartfony. W lipcu powiedział w wywiadzie dla The Verge, że w ciągu najbliższych kilku lat „skutecznie przejdziemy od ludzi postrzegających nas jako przede wszystkim firmę zajmującą się mediami społecznościowymi do bycia firmą metaverse”.

Przedstawiciele FB dodają, że „metaverse nie jest czymś, co jedna firma może zbudować lub zarządzać samodzielnie. Jest to raczej ruch oparty na współpracy programistów i twórców społeczności, aby odnieść sukces”.

Czytaj też: 38 absurdalnych praw stanowych w USA

Facebook już inwestuje w wirtualną rzeczywistość, ponieważ jak mówi Zuckerberg jest to technologia zapewniająca „najczystszą formę obecności” w wirtualnym wszechświecie. Facebook Horizon, społeczność rzeczywistości wirtualnej, która jest dostępna tylko na zaproszenie, jest jak na razie najbliższą ofertą metaverse firmy.

Czytaj też: Czy można odnieść sukces bez wykształcenia?

CEO dodaje, że firma pracuje nad tak zwanym „bezkresnym biurem”. Bezkresne czy też nieograniczone biuro pozwoli użytkownikom skonfigurować idealne miejsce pracy za pomocą zestawu słuchawkowego VR, bez względu na to, gdzie się znajdują. Zuckerberg nazywa to „spłaszczaniem dystansu”. Według niego koncepcja ta daje ludziom możliwości wykraczające poza ich warunki fizyczne.

Mark Zukerberg dodaje, że pandemia „zwiększyła wartość metaverse” przyspieszając przejście ludzi do pracy wirtualnej. „W ciągu pięciu do dziesięciu lat prawdopodobnie około połowa firmy będzie pracować zdalnie”, powiedział.

Zerknij na: Jak przestać przejmować się tym, co mówią o nas inni?

Rebranding Firmy ma również posłużyć poprawieniu pogarszającego się z dnia na dzień wizerunku Facebooka wśród użytkowników.

Facebook nie jest pierwszą znaną firmą technologiczną, która zmienia nazwę swojej firmy. W 2015 r. Google całkowicie przeorganizowało się w ramach holdingu Alphabet, częściowo po to, by zasygnalizować, że nie jest już tylko wyszukiwarką, ale rozległym konglomeratem firm produkujących samochody bez kierowcy i technologie medyczne. Snapchat zmienił nazwę na Snap Inc. w 2016 roku, w tym samym roku, w którym zaczął nazywać siebie „firmą fotograficzną” i zadebiutował swoją pierwszą parą okularów do aparatu Spectacles.

Czytaj też: 50 prostych sposobów na poprawienie odporności

Nowa nazwa którą będzie posługiwać się Facebook jest ściśle strzeżoną tajemnicą. Ewentualna nazwa może mieć coś wspólnego z Horizon, nazwą jeszcze nieopublikowanej wersji VR Facebook-meets-Roblox, którą firma rozwija od kilku lat. Nazwa tej aplikacji została niedawno zmieniona na Horizon Worlds, wkrótce po tym, jak Facebook udostępnił wersję demonstracyjną do współpracy w miejscu pracy o nazwie Horizon Workrooms.

Czytaj: Czasami warto jest być nieugodowym i kwestionować status quo

Zdaniem Zuckerberga, Facebook kładzie podwaliny pod większą koncentrację technologii nowej generacji. Zeszłego lata utworzył dedykowany zespół Metaverse. Niedawno ogłosił, że szef AR i VR, Andrew Bosworth, zostanie awansowany na stanowisko dyrektora ds. technologii. Zaledwie kilka dni temu Facebook ogłosił plany zatrudnienia 10 000 dodatkowych pracowników do pracy nad metaverse w Europie.

Rzecznik Facebooka odmówił komentarza w tej sprawie.

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię