Nowy Jork walczy z rozprzestrzeniającą się chorobą zakaźną przenoszoną przez grasujące po mieście szczury

Miasto Nowy Jork zgłosiło wzrost liczby przypadków leptospirozy, choroby bakteryjnej, która jest przenoszona przez szczury. Przypadki zostały zidentyfikowane we wszystkich dzielnicach oprócz Staten Island.

Miejskie Ministerstwo Zdrowia i Higieny Psychicznej poinformowało, że w tym roku zidentyfikowano 15 przypadków ludzkiej leptospirozy. Trzynaście z 15 osób było hospitalizowanych z powodu ostrej niewydolności nerek i wątroby, a dwóch pacjentów miało również zajęte płuca. Jedna osoba zmarła w wyniku postępującej infekcji.

Czytaj także: Kellogg’s został pozwany do sądu. Nie uwierzycie za co!

Letospirozą mogą również zostać zarażone zwierzęta domowe. Nowy Jork wydał weterynaryjny alert medyczny uczulający lekarzy weterynaryjnych na panujący problem.

Według CDC do zakażenia leptospirozą u ludzi dochodzi poprzez kontakt z moczem zakażonych zwierząt lub innymi płynami ustrojowymi lub kontakt z wodą, glebą lub żywnością skażoną moczem zakażonych zwierząt. W maju ubiegłego roku CDC ostrzegło, że szczury prawdopodobnie staną się „bardziej agresywne z powodu wpływu pandemii COVID-19”, ale nie wyjaśniło jaki wpływ wirus może mieć na ich agresywność.

Objawy choroby obejmują:

  • wysoką gorączkę,
  • ból głowy,
  • dreszcze,
  • bóle mięśni,
  • wymioty,
  • żółtaczkę,
  • zaczerwienienie oczu,
  • ból brzucha,
  • biegunkę,
  • wysypkę.
Czytaj również: Oceany toną w odpadach plastikowych

Jednak niektóre osoby mogą w ogóle nie odczuwać żadnych objawów. Czas między narażeniem osoby na skażone źródło a zachorowaniem wynosi od dwóch dni do czterech tygodni.

Choroba może mieć przebieg dwufazowy. Po pierwszej fazie choroby pacjent może wyzdrowieć, albo ponownie zachorować. Druga faza jest cięższa, prowadząc do uszkodzenia nerek, zapalenia opon mózgowych, niewydolności wątroby, niewydolności oddechowej i śmierci.

Choroba trwa od kilku dni do prawie miesiąca, a pełen powrót do zdrowia może potrwać nawet kilka miesięcy bez leczenia. Leptospirozę leczy się antybiotykami, takimi jak doksycyklina czy penicylina, które należy podawać na wczesnym etapie choroby.

Zobacz: Zioła pomocne w walce z przeziębieniem, kaszlem i katarem, a nawet grypą

Przypadki leptospirozy spotykane są na całym świecie, z wyjątkiem regionów polarnych i subpolarnych. Najczęściej występują w klimacie ciepłym i wilgotnym. Wywołane są przez krętki gatunku L. interrogans. Krętki dostają się do organizmu poprzez uszkodzoną skórę oraz błony śluzowe. Przedstawiciele CDC dodają, że dane z ostatnich lat wskazują na wzrost zachorowań wśród dzieci miejskich.

Nowy Jork – fakty i ciekawostki

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię