Globalne ocieplenie przyczyniło się do odkrycia starożytnych wirusów w tybetańskich lodowcach

Topnienie wiecznej zmarzliny odkrywa nie tylko bakterie sprzed 750 tysięcy lat czy zwierzęta takie jak gigantyczne wilki, nosorożce włochate, które chodziły po Ziemi 40 tysięcy lat temu.

Przeczytaj też: Ciekawostki ze świata zwierząt

Globalne ocieplenie, które stoi za topnieniem ziemskich zlodowaceń ujawnia również starożytne wirusy. Badacze z Ohio State University (OSU) twierdzą, że „topienie nie tylko doprowadzi do utraty tych starożytnych, zarchiwizowanych drobnoustrojów i wirusów w zmarzlinie, ale także uwolni je do środowiska w przyszłości”.

Dzięki nowym technikom metagenomiki i nowym metodom utrzymywania sterylizowanych próbek rdzeni lodowych naukowcy pracują nad lepszym zrozumieniem, co dokładnie kryją zlodowacone tereny na Ziemi.

W ramach najnowszych badań zespół OSU był w stanie zidentyfikować dziesiątki unikalnych 15 000-letnich wirusów z pokrywy lodowej Guliya na Wyżynie Tybetańskiej i uzyskać wgląd w ich funkcje.

„Te lodowce powstawały stopniowo, a wraz z pyłem i gazami, wiele, wiele wirusów zostało również osadzonych w tym lodzie” – powiedział autor badań i mikrobiolog Zhi-Pinga Zhonga z OSU. Jak dodają naukowcy, te drobnoustroje znajdujące się w zmarzlinie reprezentują mikroorganizmy, które znajdowały się w atmosferze w momencie ich osadzania.

Jak dotychczas, naukowcy odkryli, że 28 z 33 zidentyfikowanych przez nich wirusów nigdy wcześniej nie było opisanych. „Niewiele wiemy o wirusach i drobnoustrojach przebywających w tych ekstremalnych środowiskach oraz o tym, co tak naprawdę tam jest”, dodaje naukowiec Lonnie Thompson.
Zobacz też: Najsławniejszy humanoid świata chce mieć dziecko

Współautor badań Matthew Sullivan, profesor mikrobiologii w Ohio State University i dyrektor uniwersyteckiego Centrum Nauk o Mikrobiomach, powiedział, że metody zastosowane w badaniu pozwalają naukowcom ocenić tempo ewolucji wirusów obecnych w różnych warstwach rdzeni lodowych. Metody te mogą również przynieść korzyści na przykład w poszukiwaniu życia na Marsie.

Naukowcy są zafascynowani organizmami z odległej przeszłości Ziemi, gdyż ujawniają historię starożytnych ekosystemów, w tym szczegóły środowisk, w których istniały. Ale dodają, że nowe odkrycia napawają ich także obawami i zadają sobie pytanie czy starożytne wirusy któregoś dnia zaczną ludzkość ”prześladować”.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię