Topnienie wiecznej zmarzliny odkrywa nie tylko bakterie sprzed 750 tysięcy lat czy zwierzęta takie jak gigantyczne wilki, nosorożce włochate, które chodziły po Ziemi 40 tysięcy lat temu.
Przeczytaj też: Ciekawostki ze świata zwierząt
Globalne ocieplenie, które stoi za topnieniem ziemskich zlodowaceń ujawnia również starożytne wirusy. Badacze z Ohio State University (OSU) twierdzą, że „topienie nie tylko doprowadzi do utraty tych starożytnych, zarchiwizowanych drobnoustrojów i wirusów w zmarzlinie, ale także uwolni je do środowiska w przyszłości”.
Dzięki nowym technikom metagenomiki i nowym metodom utrzymywania sterylizowanych próbek rdzeni lodowych naukowcy pracują nad lepszym zrozumieniem, co dokładnie kryją zlodowacone tereny na Ziemi.
W ramach najnowszych badań zespół OSU był w stanie zidentyfikować dziesiątki unikalnych 15 000-letnich wirusów z pokrywy lodowej Guliya na Wyżynie Tybetańskiej i uzyskać wgląd w ich funkcje.
„Te lodowce powstawały stopniowo, a wraz z pyłem i gazami, wiele, wiele wirusów zostało również osadzonych w tym lodzie” – powiedział autor badań i mikrobiolog Zhi-Pinga Zhonga z OSU. Jak dodają naukowcy, te drobnoustroje znajdujące się w zmarzlinie reprezentują mikroorganizmy, które znajdowały się w atmosferze w momencie ich osadzania.
Jak dotychczas, naukowcy odkryli, że 28 z 33 zidentyfikowanych przez nich wirusów nigdy wcześniej nie było opisanych. „Niewiele wiemy o wirusach i drobnoustrojach przebywających w tych ekstremalnych środowiskach oraz o tym, co tak naprawdę tam jest”, dodaje naukowiec Lonnie Thompson.
Zobacz też: Najsławniejszy humanoid świata chce mieć dziecko
Współautor badań Matthew Sullivan, profesor mikrobiologii w Ohio State University i dyrektor uniwersyteckiego Centrum Nauk o Mikrobiomach, powiedział, że metody zastosowane w badaniu pozwalają naukowcom ocenić tempo ewolucji wirusów obecnych w różnych warstwach rdzeni lodowych. Metody te mogą również przynieść korzyści na przykład w poszukiwaniu życia na Marsie.
Naukowcy są zafascynowani organizmami z odległej przeszłości Ziemi, gdyż ujawniają historię starożytnych ekosystemów, w tym szczegóły środowisk, w których istniały. Ale dodają, że nowe odkrycia napawają ich także obawami i zadają sobie pytanie czy starożytne wirusy któregoś dnia zaczną ludzkość ”prześladować”.