USA: astronomowie znaleźli oznaki istnienia planety poza naszą galaktyką

Amerykańscy astronomowie znaleźli oznaki istnienia planety w galaktyce Messier 51. Jeżeli ustalenia się potwierdzą, będzie to pierwsza planeta odkryta poza naszą galaktyką.

Odkrycia dokonał zespół astronomów z Centrum Astrofizyki w Cambridge w USA. Naukowcy wykorzystali orbitalny teleskop rentgenowski Chandra i technikę tak zwanych tranzytów, którą wykorzystuje się do poszukiwania planet w Drodze Mlecznej. Szacują, że domniemana planeta jest wielkości Saturna i jest położona od centrum swojego układu w odległości dwa razy większej niż odległość Saturna od Słońca.

Zobacz też: Zatłoczona orbita okołoziemska. Ile satelitów krąży wokół Ziemi?

Astronomowie przyznają, że potrzeba więcej danych, aby zweryfikować ich odkrycie. Możliwe, że domniemana planeta jest w rzeczywistości chmurą gazu i pyłu kosmicznego. Ze względu na bardzo dużą orbitę nowo odkrytego obiektu, weryfikacja znaleziska nie będzie prosta. Naukowcy muszą czekać aż 70 lat, zanim obiekt okrąży swój układ.

Czytaj też: Naukowcy zsekwencjonowali „ostateczną niewiadomą” ludzkiego genomu

Dotychczas astronomowie odkryli około 5 tysięcy planet. Wszystkie jednak znajdują się w naszej galaktyce – Drodze Mlecznej.

IAR

Najlepsze miejsca do obserwacji gwiazd w Ameryce

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię