Sztuczna inteligencja będzie wspierać polityków. Czy to dobry pomysł?

Czy to możliwe, że w krótkim czasie pracę ludzką zastąpią roboty? Pomysł trochę brzmi jak scenariusz filmu science fiction.

Czy sztuczna inteligencja wykazuje się większą samodzielnością w podejmowaniu decyzji niż człowiek? Okazuje się, że na świecie nie tylko są prowadzone takie badania, ale i faktycznie, tak zwane robotyn wykorzystuje się między innymi do międzynarodowej komunikacji politycznej.

Czytaj również: Stany Zjednoczone wydały pierwszy paszport z oznaczeniem płci „X”

Światowa scena polityczna sprzymierzona ze sztuczną inteligencją

Eksperci od sztucznej inteligencji, a także światowej dyplomacji uważają, że algorytmy są w stanie lepiej od człowieka uzyskać założone cele. Testy w tym zakresie trwają już w Chinach, co nikogo pewnie nie dziwi, a także w Szwajcarii. Roboty są tu wykorzystywane w zakresie stosunków międzynarodowych. Pełnią rolę pomocnika Ministra Spraw Zagranicznych, który to może liczyć na chłodne spojrzenie swojego kolegi – robota – na sprawę .

Doświadczenia byłego Sekretarza Stanu do spraw zagranicznych w Szwajcarii

Michael Abmühl, były szwajcarski Sekretarz Stanu do spraw zagranicznych przyznaje, że dane mu było testować sztuczną inteligencję. Był zachwycony jej użytecznością i szybkością analizy danych. Używał jej do negocjacji z władzami Unii Europejskiej oraz Iranu. Uważa, że pomogła mu ona w wypracowaniu założonego przez niego porozumienia.

Czytaj też: Jak przestać przejmować się tym, co mówią o nas inni?

Moralnie dyskusyjne

Dr Feng Shuai, członek projektu badawczego w Chinach, który zajmuje się tworzeniem i testowaniem sztucznej inteligencji uważa, że roboty mają przewagę nad ludźmi w kwestiach decyzyjności. Przede wszystkim – są szybsze, analizują dane i pozbawione są… emocji i dylematów moralnych. Niestety, jest to wizja przerażająca. Naukowiec mówi o tym, że może to być niezwykle użyteczne w podejmowaniu decyzji, których my ludzie – ze względów etycznych czy moralnych – byśmy nie podjęli.

 

Przejęcie władzy przez roboty

Póki co, nie musimy obawiać się przejęcia całkowitej kontroli robotów nad ludźmi. Możemy jedynie obawiać się tych, którzy nimi kierują. Miejmy nadzieję, że sztuczna inteligencja trafi w odpowiedzialne ręce i będzie wykorzystywana do dobrych celów, przynoszących porozumienie i pokój.

Dobrze płatne zawody z niskim poziomem stresu. Ranking

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię