Zioła, przyprawy i olejki na złagodzenie bólu stawów

Zioła i przyprawy mogą być z powodzeniem stosowane jako naturalne środki zmniejszające stan zapalny stawów.

Oto 14 naturalnych remediów na ból i zapalenie stawów:

Zobacz także: Adaptogeny – zioła przywracające równowagę organizmowi

1. Boswellia (Indian frankincense)

Gumowata żywica, znana również jako kadzidło indyjskie, ma silne działanie przeciwzapalne. Boswellia zmniejsza przekrwienie i ciepło. W tradycyjnej medycynie indyjskiej jest używana w leczeniu stanów zapalnych stawów i kości, stanów zapalnych i bólowych kręgosłupa.

2. Kurkuma (Tumeric)

Kurkumina, aktywny związek, który nadaje kurkumie jasnozłoty kolor, od dawna znana jest jako środek przeciwzapalny i przeciwutleniacz. Według badań opublikowanych w Journal of Clinical Rheumatology, w połączeniu z Boswellią, ashwagandhą i imbirem może leczyć chorobę zwyrodnieniową stawów. A ostatnie badania opublikowane w czasopiśmie Phytotherapy Research wykazały, że kurkumina jest „porównywalna” pod względem skuteczności z diklofenakiem sodu, lekiem przeciwzapalnym na receptę, stosowanym w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów.

3. Imbir (Ginger)

Stosowany od wieków w medycynie i kuchni azjatyckiej ma właściwości przeciwzapalne, w tym zdolność do tłumienia zapalnych cząsteczek zwanych leukotrienami oraz syntezy prostaglandyn, które są substancjami podobnymi do hormonów, które powodują ból i stany zapalne.

Czytaj też: 20 warzyw i owoców o dużej zawartości protein

4. Tymianek (Thyme)

To wspaniale pachnące zioło ma wysokie właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne. Badania wykazały, że suplementy tymianku łagodzą ból stawów.

5. Zielona herbata (Green tea)

Spożywana w Azji od tysiącleci zielona herbata zawiera polifenole, które są substancjami bogatymi w przeciwutleniacze, które mogą pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego, ochronie stawów i wywołaniu zmian w odpowiedzi immunologicznej, które złagodzą nasilenie zapalenia stawów.

6. Kora wierzby (Willow bark)

Ma znaczące właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe oraz redukuje markery stanów zapalnych. Badania pokazują, że osoby przyjmujące wyciąg z kory wierzby zauważają znaczną redukcję bólu reumatycznego.

7. Omułek zielonowargowy (Perna canaliculus)

Ekstrakt z małża zielonowargiego jest bogaty w kwasy tłuszczowe omega-3 i glikozaminoglikany, które działają przeciwzapalnie. Likwiduje obrzęk, stany zapalne oraz łagodzi ból.

Przeczytaj: Czy wiecie co oznaczają naklejki na owocach i warzywach?

8. Olej z nasion ogórecznika (Borage seed oil)

Olej pochodzi z nasion rośliny ogórecznika pochodzącej z niektórych części Europy i Afryki Północnej. Jest bogatym źródłem kwasu gamma-linolenowego (GLA), rodzaju kwasu tłuszczowego omega-6. Dzięki zawartości GLA ma właściwości przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe. Badania opublikowane w czasopiśmie Rheumatology sugerują, że osoby z zapaleniem stawów przyjmujące suplementy oleju z nasion ogórecznika, po sześciu miesiącach odczuwają znaczną poprawę w tkliwości stawów, obrzęku i bólu. Oleje z ogórecznika należy jednak przyjmować ostrożnie i z umiarem, aby zapobiec uszkodzeniu wątroby. Roślina zawiera potencjalnie niebezpieczne związki zwane alkaloidami pirolizydynowymi.

9. Winorośl boga piorunów (Tripterygium wilfordii)

Stosowana od setek lat w tradycyjnej medycynie chińskiej winorośl boga piorunów zmniejsza stan zapalny spowodowany chorobami autoimmunologicznymi, w tym RZS. Badanie opublikowane w BMC Complementary and Alternative Medicine wykazało, że leczenie winoroślą boga piorunów było w niektórych przypadkach bardziej satysfakcjonujące niż konwencjonalne leki, w tym sulfasalazyna i metotreksat, w leczeniu objawów RZS. Lekarze nadmieniają, że winorośl boga piorunów może być bardzo trująca, jeśli ekstrakt nie jest odpowiednio przygotowany.

10. Czarci pazur (Grapple plant-devil’s claw)

Czarci pazur to roślina używana od wieków w Afryce w leczeniu bólu i wielu innych schorzeń. Badania pokazują, że wykazuje ona znaczne działanie przeciwzapalne łagodząc ból, zmniejszając sztywności stawów, poprawiając funkcje dłoni, nadgarstków, łokci, barków, bioder, kolan i pleców.

11. Aloes (Aloe vera)

Aloe vera to soczysta roślina popularna ze względu na swoje właściwości zdrowotne. Wiele maści do gojenia ran i produktów do skóry zawiera aloes ze względu na jego właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Związki zawarte w aloesie pomagają usuwać z organizmu wolne rodniki, podobnie jak przeciwutleniacze. Te funkcje przeciwutleniające pomagają również zmniejszyć stan zapalny, zapobiegając wytwarzaniu enzymów zapalnych.

12. Olejek eteryczny z majeranku (Marjoram essential oil)

Olejek eteryczny z majeranku był stosowany w medycynie tradycyjnej do leczenia skręceń, obrzęków, sztywności i skurczów. Majeranek ma wspaniałe właściwości przeciwbólowe, przeciwbakteryjne i przeciwskurczowe. Możesz użyć czystego olejku eterycznego majeranku w celu zmniejszenia bólu stawów i mięśni.

13. Olejek eteryczny zimowy zielony (Wintergreen essential oil)

Wytwarzany z liści drzewa północnoamerykańskiego olejek eteryczny wintergreen jest historycznie stosowany na reumatyzm, ból pleców, ból stawów i bóle głowy. Liście drzewa wintergreen zawierają salicylan metylu, związek o podobnych właściwościach do aspiryny, co sprawia, że ​​olejek wintergreen jest skuteczny w łagodzeniu bólu stawów i mięśni.

Zobacz też: Przepis na Ajurwedyjską herbatkę na poprawę metabolizmu i odtrucie

14. Olej z wiesiołka (Evening primrose oil)

Wiadomo, że oleje z wiesiołka dwuletniego, czarnej porzeczki i ogórecznika są bogate w kwas gamma-linolenowy (GLA), rodzaj kwasu tłuszczowego omega-6. Kiedy GLA jest spożywane, organizm przekształca go w silny środek przeciwzapalny co może pomóc w zmniejszeniu objawów RZS, takich jak tkliwość, ból stawów i sztywność. Olej z wiesiołka zawiera również kwas gamma-linolenowy i beta-amyrynę, które są również związkami przeciwzapalnymi. Fundacja Arthritis zaleca, aby osoby z RZS przyjmowały od 540 mg do 2,8 grama oleju z wiesiołka w podzielonych dawkach dziennie przez co najmniej 6 miesięcy.

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię