5 ziół wspomagających zdrowie płuc

partial view of woman in white tshirt with paper crafted lungs on blue backdrop

Istnieje wiele ziół, które korzystnie wpływają na zdrowie płuc. Pomagają one zmniejszeniu objawów astymy, zwalczają choroby układu oddechowego, rozbijają flegmę, a nawet zwalczają stany zapalne płuc.

Poniższe zioła warto przyjmować w postaci herbaty, olejków eterycznych lub jako dodatek do dań.

1. Eukaliptus

Eukaliptus

Eukaliptus jest jednym z najlepszych ziół dla zdrowia płuc. Pochodzi z Australii, ale w chwili obecnej drzewa eukaliptusowe są uprawiane na całym świecie. Liście eukaliptusa zawierają silne lotne olejki i są częścią drzewa używaną w medycynie.

Głównym składnikiem liścia eukaliptusa jest 1,8-cyneol. Podobnie jak inne rośliny zawierające ten związek, eukaliptus jest powszechnie stosowany przy kaszlu, przeziębieniu, astmie, zapaleniu oskrzeli, problemach z oddychaniem i nie tylko. Skutecznie usuwa przekrwienie, pomaga w stanach zapalnych, a olejek eteryczny jest nawet uważany za korzystny w stymulowaniu układu odpornościowego. Istnieje wiele sposobów wykorzystania eukaliptusa do wspomagania zdrowia płuc. Z suszonych liści można zrobić herbatę lub ekstrakt. Suszone liście nadają się również na wywar, którego parę zaleca się wdychać. Olejek eteryczny z eukaliptusa jest również korzystny dla zdrowia płuc i może być rozpylany i wdychany, a nawet stosowany w domowych preparatach, takich jak maści i balsamy.

2. Tymianek

Tymianek

Tymianek to kolejne fantastyczne zioło, które wspomaga zdrowie płuc i można je łatwo wyhodować nawet w doniczce. Chociaż często używany do celów kulinarnych, tymianek jest w rzeczywistości silnym ziołem leczniczym o wielu właściwościach zastosowaniach. Tymianek należy do rodziny mięty i szczególnie dobrze się sprawdza w leczeniu kaszlu, przeziębienia, problemów z oddychaniem, zapalenia oskrzeli. Rozbija flegmę i wspomaga oddychanie. Uważa się również, że wzmacnia płuca.

Istnieje wiele sposobów wykorzystania tymianku na poprawienie zdrowia płuc. Jednym z najprostszych sposobów jest dodawanie go do potraw. Sprawdza się w formie herbaty, ekstraktu, wywaru lub olejku eterycznego. Warto z tymianku przygotować syropy syrop tymiankowy na jakiekolwiek dolegliwości i choroby układu oddechowego. Popularną jest mieszanka tymianku z bluszczem.

3. Oregano

Oregano

To kolejne zioło, które jest doskonałym wyborem dla zdrowia płuc. Podobnie jak tymianek należy do rodziny miętowych. Oregano jest silnym środkiem antyseptycznym o właściwościach przeciwbakteryjnych, przeciwwirusowych i przeciwgrzybiczych dlatego jest często stosowany w leczeniu i zwalczaniu infekcji. Jest również przydatny przy problemach z oddychaniem, kaszlem, przeziębieniem oraz udrażnianiu dróg oddechowych i płuc. Dodatkowo jest silnym przeciwutleniaczem i pomaga zwalczać stany zapalne zachodzące w organizmie. Wdychanie rozpylonego olejku eterycznego oraz picie herbaty z oregano pomagają utrzymać zdrowe płuca.

4. Mięta pieprzowa

Mięta pieprzowa

Jako kolejny członek rodziny mięty, mięta pieprzowa jest w rzeczywistości hybrydą mięty ogrodowej i mięty wodnej. Od wieków jest używana nie tylko jako skuteczny środek na wiele problemów trawiennych, ale także na problemy z oddychaniem. Mięta pieprzowa ma wiele właściwości terapeutycznych, w tym właściwości przeciwutleniające, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Jej głównym składnikiem jest mentol, który odpowiada za właściwości chłodzące mięty. Uważa się, że mięta pieprzowa jest przydatna w leczeniu astmy, zapalenia oskrzeli, przeziębień, kaszlu oraz pomocna przy rozpadzie flegmy. Przygotowanie wywaru i wdychanie pary, podobnie jak wdychanie aromatu olejku eterycznego są szczególnie korzystne przy schorzeniach układu oddechowego.

5. Dziewanna

Dziewanna

Od dawna uważana jest za jedno z najlepszych ziół dla zdrowia płuc. Chociaż istnieje wiele gatunków dziewanny, dziewanna zwyczajna najlepiej sprawdza się leczenie chorób układu oddechowego. Dziewanna może pomóc usunąć flegmę, jest skuteczna w leczeniu stanów zapalnych, a także ma właściwości przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. wysuszone liście zostały spalone, a dym wdychany lub same liście zostały zrolowane i wędzone. Zaleca się picie herbaty z kwiatów i liści dziewanny lub wdychanie pary z wywaru.

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię