USA: sekretarz stanu Antony Blinken o rozmowie z ministrem Zbigniewem Rauem

Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken potwierdził solidarność USA z Polską „w obliczu hybrydowych działań Łukaszenki na granicy polsko-białoruskiej”. W tej sprawie wczoraj rozmawiał z ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rauem.

We wpisie na Twitterze amerykański polityk dodał, że działania białoruskiego reżimu mają „zagrażać bezpieczeństwu, siać podziały i odwracać uwagę od działań Rosji na granicy z Ukrainą”.

Zobacz też: Olej z ostropestu – właściwości, zastosowanie, receptura

Rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price przekazał, że Antony Blinken potwierdził wsparcie dla Polski w obliczu cynicznego wykorzystywania migrantów przez reżim Łukaszenki, znajdujących się w trudnej sytuacji. W wydanym oświadczeniu napisano, że sekretarz stanu USA i polski minister spraw zagranicznych stanowczo potępili instrumentalizację migrantów.

Wezwali też Aleksandra Łukaszenkę do zajęcia się przyczynami sankcji nałożonych przez Zachód – negowaniem praw człowieka i podstawowych wolności przysługujących narodowi białoruskiemu.

Zobacz też: Obywatele USA już niedługo mogą płacić najwyższe stopy podatkowe ze wszystkich krajów wysoko rozwiniętych

Dodano, że Antony Blinken w rozmowie ze Zbigniewem Rauem wyraził głębokie uznanie dla okazanego przez Polskę zdecydowanego poparcia suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.

„Stany Zjednoczone, Polska oraz inni sojusznicy i partnerzy są zjednoczeni w nakładaniu na Moskwę znacznych kosztów za jej militarną agresję i szkodliwe działania w regionie” – zaznaczono w oświadczeniu.

Czytaj też: Kto i na jakich warunkach może przekroczyć granice USA od 8 listopada 2021r.

O rozmowie polityków wczoraj informowała strona polska. Jak napisano w komunikacie MSZ, minister podziękował za wsparcie polityczne Stanów Zjednoczonych i omówił możliwości dalszego współdziałania sojuszniczego.
„Minister i Sekretarz Stanu będą pozostawać w stałym kontakcie i informować się na bieżąco” – zapowiedział resort dyplomacji.

Czytaj: Wybierasz się do USA? Musisz zapoznać się z systemem ESTA!

Na wysokości Kuźnicy, po stronie białoruskiej znajduje się koczowisko migrantów, którzy chcą nielegalnie przedrzeć się na teren Unii Europejskiej. Granicy pilnują polskie służby.

Zobacz: “Polski paszport wielkich możliwości” czyli co warto wiedzieć o polskim obywatelstwie?

Kryzys migracyjny na polsko-białoruskiej granicy trwa od kilku miesięcy. Białoruskie władze sprowadzają do swojego kraju migrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu, by ich przewieźć na granicę Unii Europejskiej. W ocenie Komisji Europejskiej to próba destabilizowania Wspólnoty przez reżim Aleksandra Łukaszenki.

IAR

38 absurdalnych praw stanowych w USA

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię