Syn Kadafiego wystartuje w wyborach

Syn zabitego 10 lat temu dyktatora Libii wystartuje w wyborach prezydenckich w tym kraju. Przedstawiciele miejscowej komisji wyborczej poinformowali, że Saif al-Islam Kadafi zarejestrował właśnie swoją kandydaturę.

Zobacz też: Od dzisiaj lockdown dla niezaszczepionych obywateli tego kraju

Saif al-Islam Kadafi to drugi syn byłego libijskiego dyktatora Muammara Kadafiego. Dziesięć lat temu, kiedy rewolucja arabskiej wiosny obalała rządzącego przez ponad cztery dekady satrapę, Saif bronił ojca w zachodnich mediach i był uważany za de facto najważniejszego dyplomatę w kraju.

Gdy rewolucja ostatecznie wygrała Saif al-Islam uciekł z Trypolisu, a miesiąc później został schwytany i skazany na karę śmierci. Wyroku nigdy nie wykonano, a mężczyzna po sześciu latach wyszedł na wolność. Teraz jest uważany za jednego z najpoważniejszych kandydatów na prezydenta w wyborach do których ma dojść 24 grudnia.

Czytaj: Nowy Jork ponad sto lat temu. Mamy nagranie

Wciąż jednak nie wiadomo, czy głosowanie dojdzie do skutku. Rządzące poszczególnymi regionami frakcje wciąż nie porozumiały się bowiem co do szczegółowych zasad głosowania.

Libia była niegdyś jednym z najbogatszych krajów Afryki Północnej. Po obaleniu Kadafiego byli partyzanci zaczęli walczyć między sobą i doprowadzili do krwawej wojny domowej. Dopiero w ostatnich miesiącach ONZ udało się wynegocjować porozumienie i zgodę wszystkich zwaśnionych stron na nowe wybory.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię