Grube i mocne włosy

Dermatolodzy twierdzą, że te pokarmy pomogą Ci wyhodować grubsze i mocniejsze włosy.

Czytaj też: Szczotkowanie ciała na sucho – sprawdzony sposób na piękną i jędrną skórę

Orzechy

Badania przeprowadzone w styczniu 2015 roku w Journal of Cosmetic Dermatology wykazały, że niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 mogą pomóc zmniejszyć wypadanie włosów i poprawić ich wzrost. Orzechy, takie jak migdały lub orzechy włoskie, oraz olej kokosowy są naturalnymi emolientami dla skóry i mieszków włosowych, a także nawilżają łodygę włosa, nadając jej połysk. Orzechy i nasiona są również bogate w witaminy z grupy B, magnez, cynk i witaminę E. Witamina E łączy się z selenem, aby utrzymać mocne błony komórkowe i zapewnić ochronę antyoksydacyjną.

Tłuste ryby

Tłuste ryby, takie jak łosoś, śledź, tuńczyk i sardynki, zawierają białko, witaminę D, tłuszcze omega-3 i inne składniki wzmacniające włosy – takie jak kwas linoleum, które odżywiają skórę i zagęszczają warstwę tłuszczu wokół mieszków włosowych, co skutkuje zdrowszym wzrostem włosów.

Ostrygi

Światowa Organizacja Zdrowia uznaje niedobór żelaza za najpowszechniejszy niedobór na świecie, dotykający do 80% populacji. Nawet niewielkie zmiany poziomu żelaza mogą powodować wypadanie i przerzedzenie włosów. 3,5-uncjowa porcja ostryg doda do Twojej diety około 7 miligramów żelaza i aż 63 mg cynku.

Szpinak

Poza zwiększeniem poziomu żelaza, szpinak jest pełen kwasu foliowego, a także witamin A i C. Witamina C jest niezbędny do syntezy kolagenu i sieciowania włókien keratynowych, które występują w produkcji włókien włosa.

Jajka

Jajka są doskonałym źródłem białka i biotyny, które są ważne dla zdrowych włosów i wzrostu. Biotyna utrzymuje enzymów aktywne w celu metabolizowania składników odżywczych, takich jak tłuszcze i węglowodany, które odżywiają mieszki włosowe.

Papryka

Badania pokazują, że witamina C ma kluczowe znaczenie dla zdrowych włosów, ponieważ pomaga w syntezie włókien kolagenowych, ale także odgrywa kluczową rolę w ilości żelaza faktycznie przyswajanego przez organizm.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię