Takiego zaćmienia księżyca nie było od 600 lat! Dzisiejszej nocy będzie widoczne również na Chicagowskim niebie

3 godziny, 28 minut i 23 sekundy – tyle dokładnie potrwa najdłuższe od 600 lat częściowe zaćmienie Księżyca. Poprzednie tego rodzaju zjawisko miało miejsce w 1440 roku. Naukowcy przewidują, że kolejne takie spektakularne zaćmienie będzie miało miejsce dopiero 8 lutego 2669 roku.

W piątek 19 listopada pomiędzy 1:18 a 4:47 rano czasu centralnego, Ziemia znajdzie się pomiędzy Słońcem a Księżycem rzucając cień na naszego naturalnego satelitę. Z danych podanych przez NASA wynika, że w kulminacyjnym momencie, około 3:02 nad ranem czasu centralnego aż 97% Księżyca będzie pokryte ciemnością a Księżyc przybierze czerwonawo-brązowy odcień.

Jeśli niebo będzie bezchmurne, każda osoba zamieszkująca w USA będzie w stanie zobaczyć to fenomenalne zjawisko. Częściowe zaćmienie Księżyca będzie widoczne na całym kontynencie północnoamerykańskim, w Australii, Nowej Zelandii, wschodniej Azji i częścią Ameryki Południowej.

Zaćmienia Księżyca zdarzają się tylko w noc pełni Księżyca. Listopadowy Beaver Moon jest również „mikroksiężycem”, co oznacza, że ​​dysk w pełni pojawi się na niebie jako niezwykle małe ciało niebieskie.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię