Właściciele psów żyją dłużej!

Eksperci z Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego (AHA) przestudiowali dwa badania, w których naukowcy oceniali wpływ posiadania psa na zdrowie osoby po zawale lub udarze.

Badania udowodniły, że właściciele psów, którzy przeszli przez zawał serca lub udar mózgu mają niższe ryzyko śmierci niż osoby nie posiadające psów.

„Wyniki naszej analizy opierają się na wcześniejszych badaniach i wnioskach, że posiadanie psów wiąże się ze zmniejszeniem czynników wpływających na ryzyko chorób sercowych i sercowo-naczyniowych”, powiedział Glenn N. Levine, przewodniczący grupy badawczej.

Posiadanie ukochanego czworonoga zmniejsza izolację społeczną, poprawia aktywność fizyczną, obniża poziom stresu, a nawet obniża ciśnienie krwi . A to wszystko wpływa pozytywnie na zdrowie i układ sercowo-naczyniowy.

 

Pierwsza seria badań została dokonana na 182 tysiącach Szwedów w wieku 40-85 lat, którzy przeszli przez zawał serca lub udar. Właściciele psów mieli o 33 proc. niższe ryzyko przedwczesnej śmierci po zawale serca i o 27 proc. niższe ryzyko przedwczesnej śmierci po udarze niedokrwiennym mózgu od osób żyjących samotnie.

Kolejne badanie na przeszło 3,8 miliona osób wykazało, że w porównaniu z nie-właścicielami właściciele psów mieli o 24% mniejsze ryzyko śmierci z jakiejkolwiek przyczyny, 65% zmniejszone ryzyko śmierci po zawale serca, 31% mniejsze ryzyko zgonu z powodu problemów sercowo-naczyniowych.

„Posiadanie psa wiąże się ze zwiększonym wysiłkiem fizycznym, niższym poziomem ciśnienia krwi i lepszym profilem cholesterolowym”, powiedziała Caroline Kramer, klinicysta z Leadership Sinai Center for Diabetes w szpitalu Mount Sinai. „Wyniki te pokazują, że ludzie, którzy posiadają psy, żyją dłużej, a ich ryzyko śmierci z przyczyn sercowo-naczyniowych jest niższe”.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię