Nowy wariant koronawirusa odkryty w RPA

Naukowcy z Republiki Południowej Afryki poinformowali, że odkryli nowy, niezwykle agresywny wariant koronawirusa SARS-CoV-2. Ma on mieć dużą liczbę mutacji i może atakować osoby, które wyzdrowiały wcześniej z COVID-19.

Naukowcy poinformowali, że wykryli nowy wariant na razie w niewielkich ilościach, a dokładne tego konsekwencje nie są jeszcze jasne. Wiadomo, że patogen może mieć znacznie więcej mutacji niż poprzednicy i może atakować ozdrowieńców. Władze RPA nie wykluczają, że to właśnie nowa odmiana może być odpowiedzialna za znaczny wzrost liczby zachorowań w kraju.

W RPA wykryto dotąd co najmniej 77 przypadków, ale mutacja trafiła także do Botswany i do Hong Kongu. Naukowcy nadali nowemu wariantowi jedynie specjalistyczną nazwę, ale wkrótce oficjalną nazwę ma ogłosić WHO.

Informacja o nowym wariancie sprawiła, że część krajów zamknęła granice dla podróżnych z RPA. Taką decyzję podjęła m.in. Wielka Brytania. Izrael nie tylko nie wpuszcza mieszkańców RPA, lecz także zabronił swoim obywatelom wyjazdów do tego kraju.

IAR/

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię