Czechy skracają ważność certyfikatów szczepień

Czeskie ministerstwo zdrowia zdecydowało o skróceniu ważności szczepień przeciwko COVID-19. W ten sposób resort wprowadza w życie zalecenia Komisji Europejskiej. Nowe przepisy będą obowiązywać od stycznia.

Ważność certyfikatu covidowego wygaśnie po dziewięciu miesiącach od daty przyjęcia drugiej dawki szczepionki. Wymagany w hotelach, restauracjach lub podczas wydarzeń kulturalnych certyfikat, utraci w Czechach na początku przyszłego roku około 150 tysięcy osób, o ile nie przyjmą one do tego czasu dawki przypominającej. Przyjęcie trzeciej dawki szczepionki przedłuży certyfikat bezterminowo.

Do końca stycznia możliwość przyjęcia trzeciej dawki będzie miało ponad 1,5 miliona Czechów. W związku z tym otwierane są nowe punkty szczepień, także w centrach handlowych. Do szczepienia w tych miejscach zgłosiło się dotąd ponad pół tysiąca lekarzy, którzy będą pracować jako wolontariusze.

 

Czeskie służby sanitarne nie stwierdziły kolejnych przypadków zakażenia wariantem Omikron. Potwierdzony w poniedziałek przypadek z Liberca pozostaje więc jedynym. Część osób, które miały kontakt z wracającą z Namibii kobietą, jest jeszcze sprawdzana.

Wszystko co wiemy o nowym wariancie koronawirusa – Omicron

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię