Tego można się było spodziewać: Novavax szykuje szczepionkę na wariant Omikron

W momencie, gdy pojawił się szczep Omikron wirusa SARS-CoV-2 lekarze oraz naukowcy z całego świata nie przeszli obok tego obojętnie.

Warto wspomnieć, że Pfizer i Moderna ciągle pracują nad tym, aby dostosować swoje szczepionki pod najnowszy wariant. Jak się okazuje, na ten moment wyprzedza ich firma Novavax. Podobno ich nowa szczepionka jest skuteczna w walce z najnowszą odmianą COVID-19 i może być gotowa do użytku już w styczniu.

Szczepionka Novavax

Jak poinformowali przedstawiciele Novavax, firma zamierza działać dwutorowo. Po pierwsze, obecny preparat zostanie przebadany pod kątem skuteczności przeciwko wariantowi Omikron. Oprócz tego naukowcy Novavax pracują nad szczepionką specyficzną dla wariantu Omikron. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, produkcja na masową skalę ma odbyć się już w styczniu 2022 roku.

Firma Pfizer zapewnia, że prace nad ich nową szczepionką nie potrwają więcej niż 100 dni.

Szczepionka dla tych, którzy najbardziej jej potrzebują

Badania kliniczne wskazują, iż obecna odmiana szczepionki ochroni nas przed wszystkimi dostępnymi szczepami SARS-CoV-2. Warto dodać, że Omikron posiada wiele cech wspólnych z innymi szczepami.

Na szczepionkę NVX-CoV2373 zdecydowano się w Indonezji i na Filipinach. Jednak tylko i wyłącznie w sytuacjach awaryjnych. Firma Novavax ma głównie na celowniku państwa, które są w najgorszej sytuacji, jeśli chodzi o dostępność szczepionek.

Ambasada USA: w samolotach Polska-USA będą funkcjonariusze ochrony lotu

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię