500. rocznica tradycji ubierania świątecznej choinki

We Francji obchodzona jest 500. rocznica tradycji ubierania świątecznej choinki. Uroczystości odbywają się na północnym wschodzie kraju, w Alzacji, w miejscowości Selestat. Odnaleziono tam pierwsze teksty wspominające o zwyczaju dekorowania choinki podczas świąt Bożego Narodzenia.

W miejscowości Selestat – zwanej stolicą choinki – odbywają się w tym roku koncerty, wystawy oraz pokazy sztucznych ogni. Mieszkańcy przygotowali też specjalne dekoracje, wypieki i potrawy inspirowane świątecznym drzewkiem.

Uroczystości są organizowane przez władze miasta oraz tak zwane bractwo choinkowe. „W Selestat choinki mają wielowiekową historię. W jednym z miejskich rejestrów odnaleziono pierwszą na świecie wzmiankę o świątecznej choince, z datą 21 grudnia 1521 roku” – tłumaczy przewodniczący bractwa.

Z tekstu wynika, że władze Selestat zatrudniły leśników, aby strzegli lasów przed mieszkańcami, którzy wycinali choinki w okresie Bożego Narodzenia. Zwyczaj ten był na tyle popularny, że władze obawiały się całkowitego wylesienia okolic.

Historycy ustalili, że już 500 lat temu rodziny z Selestat dekorowały choinki w swoich domach. Drzewko było uznawane za symbol życia i odrodzenia.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię