Ciekawostki na temat śniegu

Jedni mówią, że płatki śniegu to pocałunki z nieba inni twierdzą, że śnieg to niepotrzebne zamarzanie wody.

Oto 16 ciekawostek na temat śniegu:

1. W powietrzu musi znajdować się pyłek lub kurz, aby powstał śnieg

Pierwszym krokiem w tworzeniu płatka śniegu jest bardzo zimna kropla wody zamarzająca na pyłku lub cząsteczce kurzu na niebie. To tworzy kryształ lodu. Następnie para wodna zamarza na pierwotnym krysztale lodu, schodząc w kierunku ziemi, który tworzy nowe kryształy – sześć boków płatka śniegu.

2. Wszystkie płatki śniegu mają 6 ramion

Płatek śniegu składa się z zamarzniętej wody, ma więc dwa atomy wodoru i jeden atom tlenu (H2O). Cząsteczki wody mają kształt litery V, więc kiedy ustawiają się w jednej linii i zamarzają razem, powstaje sześciokątny kształt.

 

3. Kształt płatków śniegu nie zmienia się

Gdy więcej cząsteczek wody zostanie dodanych do płatka śniegu, zostają one równomiernie dodane do sześciokąta, dzięki czemu kształt się nie zmieni. Zamiast tego płatek śniegu powiększa się, zachowując sześć boków.

4. Żadne dwa płatki śniegu nie są dokładnie takie same… czy są?

Każdy płatek śniegu podąża nieco inną ścieżką z nieba na ziemię, dlatego podczas schodzenia napotyka nieco inne warunki atmosferyczne. Każdy płatek jest niepowtarzalny. Ale jest to mit, że nie ma dwóch identycznych płatków śniegu. W 1988 roku Nancy Knight, naukowiec z Narodowego Centrum Badań Atmosfery w Kolorado, znalazła dwa identyczne płatki śniegu, które pochodziły z burzy w Wisconsin.

5. Śnieg może spaść w temperaturach powyżej zera

Śnieg może spaść z temperaturami na powierzchni sięgającymi nawet do 50 stopni, ale tylko wtedy, gdy warunki środowiskowe są odpowiednie. Może się tak zdarzyć, jeśli ciepła warstwa powietrza przy powierzchni jest bardzo płytka, co powoduje, że płatki śniegu spadające z chmur nie mają wystarczająco dużo czasu, aby stopić się przed dotarciem do ziemi.

Kiedy pada śnieg z temperaturami powyżej zera, temperatura automatycznie zaczyna spadnie. Jeśli śnieg mocno pada, temperatura szybko spada do blisko 32 stopni. Wynika to z parowania i topnienia, obu procesów chłodzenia.

6. Na śnieg nigdy nie jest za zimno

Na opady śniegu nigdy nie jest zbyt zimno. Niezależnie od tego, czy jest 30 F poniżej, czy 30 F powyżej zera, istnieje szansa, że ​​może padać śnieg.

7. Śnieg nie jest biały

Śnieg może wydawać się biały, gdy spada z chmur lub gromadzi się na ziemi, ale w rzeczywistości jest przezroczysty. Dzieje się tak, ponieważ śnieg składa się z maleńkich kryształków lodu, które są również przezroczyste.

8. Płatek śniegu dociera do ziemi po około 1 godzinie

Chociaż zależy to od wielkości i masy każdego płatka śniegu oraz warunków otoczenia, większość płatków spada z prędkością od 1 do 4 mil na godzinę. Największe i najcięższe płatki śniegu mogą osiągać prędkość do 9 mil na godzinę, ale typowy płatek opada w kierunku ziemi z prędkością około 1,5 mil na godzinę i zajmuje to około godzinę, aby dotrzeć do ziemi.

 

9. Śnieg jest świetnym izolatorem

Ponieważ świeży, ubity śnieg zawiera do 95 procent powietrza, jest doskonałym izolatorem. Dlatego wiele zwierząt w zimie zakopuje się głęboko w śniegu, aby zapaść w stan hibernacji. Jest to również powód, dla którego igloo ogrzewane wyłącznie ciepłem ciała mogą być o 100 stopni cieplejsze w środku niż na zewnątrz.

10. Śnieg zaliczany jest do minerałów

Zamarznięta woda lub lód jest naturalnie występującym ciałem stałym, więc śnieg jest klasyfikowany jako minerał.

11. Śnieg wpływa na dźwięk

Świeżo opadły śnieg pochłania fale dźwiękowe, nadając wszystkiemu wokół ciszę. Ale jeśli śnieg topi się i ponownie zamarza, lód może odbijać fale dźwiękowe, dzięki czemu dźwięk rozchodzi się dalej.

12. Śpiew i krzyk nie wywołują lawiny

Nagły ogromne opady śniegu, wzrost prędkości wiatru mogą wywołać lawinę. Głośny wybuch śmiechu czy śpiew nie mają takiej mocy.

13. Ile może spaść śniegu podczas jednej burzy?

Największa ilość śniegu, jaką kiedykolwiek zarejestrowano z jednej burzy w Ameryce Północnej, wynosiła 189 cali. Tyle śniegu spadło na Mount Shasta Ski Bowl w północnej Kalifornii. 189 cali śniegu to 15,75 stóp śniegu. Burza trwała 6 dni, od 13 do 19 lutego 1959 roku.

14. Wiele słów oznacza śnieg

Eskimosi mają 50 słów na określenie śniegu. Naukowcy z Uniwersytetu w Glasgow twierdzą, że język szkocki ma 421 terminów związanych ze śniegiem.

15. Śnieg na Marsie

Według naukowych symulacji NASA, potwierdzonych przez zdalne roboty na powierzchni planety, latem na północy Marsa mogą wystąpić nagłe, gwałtowne burze śnieżne. Wiemy, że na Marsie są chmury i lód podpowierzchniowy, więc opady śniegu również mogą się wydarzyć na Marsie. Naukowcy wykryli również chmurę płatków śniegu z dwutlenku węgla nad południowym biegunem planety.

16. Rodzaje opadów śnieżnych

Występuje 6 rodzajów opadów śniegu:

  • śnieżyca – obfite opady śniegu;
  • zawieja – śnieżyca połączona z silnym wiatrem;
  • zamieć śnieżna – zawieja porywająca śnieg leżący już na ziemi, ograniczająca poważnie widoczność;
  • śnieg ziarnisty – opad w postaci bardzo małych, nieprzezroczystych ziarenek lodu o średnicy poniżej 1 mm;
  • krupy śnieżne – śnieg w postaci kulistych bryłek o średnicy od 1 do 15 mm;
  • grad – bryłki lodu o średnicy powyżej 15 mm, często mogące zlepiać się ze sobą.

 

Najzimniejsze miasta Ameryki

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię