10 zaskakujących faktów dotyczących układu kostnego

Ludzki szkielet składa się z 206 kości. Główne funkcje układu kostnego to podparcie ciała, ułatwienie ruchu, ochrona narządów wewnętrznych, magazynowanie minerałów i tłuszczu oraz tworzenie się krwinek.

1. Palce nie mają mięśni, które pomagają w ruchu

Mięśnie poruszające palcami to dłoń i przedramię. Długie ścięgna, które zapewniają ruch mięśni przedramienia, są widoczne pod skórą przy nadgarstku.

2. Paznokcie u rąk rosną około 3 milimetry na miesiąc, czyli dwa razy szybciej niż paznokcie u nóg

Przy utracie paznokcia u rąk, całkowite odrośnięcie zajęłoby około 6 miesięcy. Z drugiej strony, całkowite odrastanie paznokcia u nogi zajmuje około 12 do 18 miesięcy.

3. Mały palec stanowi 50% siły naszej dłoni

Mały palec wraz z palcem serdecznym to moc. Kciuk, palec wskazujący i palec środkowy zapewniają zręczność. Mały palec jest najważniejszą częścią, aby utrzymać mocny chwyt. Najłatwiej jest żyć bez palca wskazującego.

4. Nasze szkielety odnawiają się

Gdy szkielet ciała urośnie i uformuje się do rozmiarów dorosłej osoby, regeneruje się co około 10 lat. Jest to przebudowa i jest to proces, w którym usuwa się stare kawałki kości i zastępuje je nowymi.

5. Kość udowa to najdłuższa kość w ciele

Mierzy około 18 cali lub 46 cm długości w przypadku w pełni rozwiniętego szkieletu osoby dorosłej. Najkrótsza kość w ciele znajduje się w uchu, które jest krótsze niż przeciętne ziarno ryżu.

6. Jeden krok osoby dorosłej wymaga ruchu wielu mięśni

Organizm dorosłego człowieka zużywa około 200 mięśni do wykonania jednego kroku. Mięśnie umożliwiające chodzenie to między innymi mięsień czworogłowy, ścięgna podkolanowe, mięśnie pośladków, mięśnie brzucha, mięśnie łydek i kilka innych mięśni wtórnych.

7. Dłonie i stopy zawierają ponad połowę kości ciała

Każda ręka ma 27 kości, a każda stopa ma 26, co oznacza, że ​​razem dwie ręce i dwie stopy ciała mają 106 kości. Oznacza to, że dłonie i stopy zawierają ponad połowę kości całego ciała.

8. Niektórzy ludzie mają dodatkowe żebro

Większość dorosłych ma 24 żebra (12 par), ale około jedna na 500 osób ma dodatkowe żebro, zwane żebrem szyjnym. To żebro, które wyrasta z nasady szyi tuż nad obojczykiem, nie zawsze jest w pełni ukształtowane – czasami jest to po prostu cienkie pasmo włókien tkanki. Dodatkowe żebro może powodować problemy zdrowotne.

9. Każda kość jest połączona z inną kością – z jednym wyjątkiem

Gnyka to jedyna kość w ludzkim ciele, która nie jest połączona z inną kością. Jest to kość w kształcie podkowy znajdująca się w gardle między brodą a chrząstką tarczycy.

10. Kości nie są najtwardszymi substancjami w organizmie

Najtwardszą częścią układu kostnego jest szkliwo zębów. Substancja ta chroni koronę zębów, a swoją siłę zawdzięcza wysokiemu stężeniu minerałów, w szczególności soli wapnia.

Skorupki jajek w walce z osteoporozą? Jak najbardziej!

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię