Prezydenci USA i Rosji rozmawiali niemal godzinę. Wiemy o czym

Prezydent Joe Biden wezwał Władimira Putina do deeskalacji napięć wokół Ukrainy. Poinformował o tym Biały Dom po zakończeniu rozmowy telefonicznej prezydentów USA i Rosji.

Rozmowa przywódców trwała 50 minut. Biały Dom do krótkiej informacji w mediach społecznościowych dołączył zdjęcie Joe Bidena siedzącego za biurkiem ze słuchawką przy uchu. Z kolei w komunikacie prasowym podkreślono, że amerykański przywódca zasygnalizował swojemu rozmówcy, że „Stany Zjednoczone wraz z sojusznikami zareagują zdecydowanie na dalszą inwazję Rosji na Ukrainę”.

Prezydent Joe Biden poparł działania dyplomatyczne w celu deeskalacji napięć w ramach Rady NATO-Rosja oraz Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

Media za oceanem komentując rozmową, zwracają uwagę, że było to drugie połączenie przywódców w okresie miesiąca. Inicjatorem kontaktu był Władimir Putin. Na początku grudnia politycy odbyli wideokonferencję. Tydzień po
niej Rosja wystąpiła do Zachodu o gwarancje bezpieczeństwa, w tym obietnicę o nieprzyjmowaniu Ukrainy do NATO.

 

W komentarzach media za oceanem podkreślają, że dotychczas Amerykanie określali większość żądań Kremla jako nie do przyjęcia. Kolejne dyplomatyczne zabiegi w sprawie kryzysu ukraińsko-rosyjskiego rozpoczną się 10 stycznia w Genewie.

Kluczowe momenty w karierze i życiu Władimira Putina

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię