Ostatni sondaż polityczny z 2021 roku

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się na początku stycznia po raz kolejny zwyciężyłoby rządzące już od sześciu lat Prawo i Sprawiedliwość.

Wynik ugrupowania, któremu przewodniczy Jarosław Kaczyński nie ucieszyłby jednak prezesa – nie dałby mu szansy na kontynuowanie samodzielnych rządów. Tak głoszą wyniki sondażu opublikowanego przez OKO.Press a przeprowadzonego w dniach 28-30 grudnia przez pracownię Ipsos.

Zgodnie z wynikami sondażu, na PiS i sojuszników (Solidarną Polskę, Partię Republikańską) zamierzałoby zagłosować 33% badanych – stanowi to spadek o 2% względem poprzedniego sondażu. Drugie miejsce zajmuje Koalicja Obywatelska z wynikiem 26% – co stanowi 2% wzrost. Na trzecim, zamykającym podium miejscu stoi Polska 2050 Szymona Hołowni, które może pochwalić się 13% poparciem (spadek o 2%). Przedstawicieli do Sejmu wprowadziłyby również:

  • Konfederacja (10%, spadek o 1%);
  • Lewica (6%, spadek o 1%);
  • PSL (5%, wzrost o 1%).

Progu wyborczego nie przekroczyłoby ugrupowanie Jarosława Gowina – „Porozumienie”, które osiąga zaledwie 1% poparcia. Z badania wynika, że frekwencja wniosłaby 64% – co stanowi wzrost w porównaniu z wyborami z 2019 roku, kiedy do urn poszło 61,7% wyborców.

Wyniki sondażu potwierdzają tendencje obserwowaną w całym poprzednim roku – polityczne podzielenie Polski. W takiej sytuacji politycznej Prawo i Sprawiedliwość pozbawione jest szansy na prowadzenie samodzielnych rządów, uzyskałoby zaledwie 189 z 460 posłów. Pozostałe miejsca w sejmie zajęliby:

  • KO – 137 posłów;
  • Polska 2050 – 60 posłów;
  • Konfederacja – 46 posłów;
  • Lewica – 15 posłów;
  • PSL – 2 posłów.
  • Mniejszość niemiecka – 1 poseł.

 

Taki rozkład sił politycznych w sejmie oznacza, że jedynym możliwym sojusznikiem PiSu mogłaby zostać Konfederacja – oba prawicowe ugrupowania miałyby razem 235 posłów. Biorąc pod uwagę nieprzewidywalność i skrajność poglądów i poczynań Konfederacji trudno jest przewidzieć, czy taki sojusz mógłby w ogóle dojść do skutku oraz na ile byłby stabilny i długotrwały. Badanie opublikowane przez OKO.press zwraca uwagę na jeszcze jeden bardzo ważny aspekt – podzielenie polityczne według wieku. Opozycja ma przygniatającą większość wśród osób do 50 roku życia, tendencja odwraca się wśród osób po 50 roku życia, gdzie znacząco wygrywa PiS.

Naukowcy mają 3 nowe teorie dotyczące pochodzenia wariantu Omikron

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię