Gdyby wybory parlamentarne odbyły się na początku stycznia po raz kolejny zwyciężyłoby rządzące już od sześciu lat Prawo i Sprawiedliwość.
Wynik ugrupowania, któremu przewodniczy Jarosław Kaczyński nie ucieszyłby jednak prezesa – nie dałby mu szansy na kontynuowanie samodzielnych rządów. Tak głoszą wyniki sondażu opublikowanego przez OKO.Press a przeprowadzonego w dniach 28-30 grudnia przez pracownię Ipsos.
Zgodnie z wynikami sondażu, na PiS i sojuszników (Solidarną Polskę, Partię Republikańską) zamierzałoby zagłosować 33% badanych – stanowi to spadek o 2% względem poprzedniego sondażu. Drugie miejsce zajmuje Koalicja Obywatelska z wynikiem 26% – co stanowi 2% wzrost. Na trzecim, zamykającym podium miejscu stoi Polska 2050 Szymona Hołowni, które może pochwalić się 13% poparciem (spadek o 2%). Przedstawicieli do Sejmu wprowadziłyby również:
- Konfederacja (10%, spadek o 1%);
- Lewica (6%, spadek o 1%);
- PSL (5%, wzrost o 1%).
Progu wyborczego nie przekroczyłoby ugrupowanie Jarosława Gowina – „Porozumienie”, które osiąga zaledwie 1% poparcia. Z badania wynika, że frekwencja wniosłaby 64% – co stanowi wzrost w porównaniu z wyborami z 2019 roku, kiedy do urn poszło 61,7% wyborców.
Wyniki sondażu potwierdzają tendencje obserwowaną w całym poprzednim roku – polityczne podzielenie Polski. W takiej sytuacji politycznej Prawo i Sprawiedliwość pozbawione jest szansy na prowadzenie samodzielnych rządów, uzyskałoby zaledwie 189 z 460 posłów. Pozostałe miejsca w sejmie zajęliby:
- KO – 137 posłów;
- Polska 2050 – 60 posłów;
- Konfederacja – 46 posłów;
- Lewica – 15 posłów;
- PSL – 2 posłów.
- Mniejszość niemiecka – 1 poseł.
Taki rozkład sił politycznych w sejmie oznacza, że jedynym możliwym sojusznikiem PiSu mogłaby zostać Konfederacja – oba prawicowe ugrupowania miałyby razem 235 posłów. Biorąc pod uwagę nieprzewidywalność i skrajność poglądów i poczynań Konfederacji trudno jest przewidzieć, czy taki sojusz mógłby w ogóle dojść do skutku oraz na ile byłby stabilny i długotrwały. Badanie opublikowane przez OKO.press zwraca uwagę na jeszcze jeden bardzo ważny aspekt – podzielenie polityczne według wieku. Opozycja ma przygniatającą większość wśród osób do 50 roku życia, tendencja odwraca się wśród osób po 50 roku życia, gdzie znacząco wygrywa PiS.
Naukowcy mają 3 nowe teorie dotyczące pochodzenia wariantu Omikron