11 zastosowań olejku z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego (tea tree oil) pochodzi z liści melaleuca alternifolia – metaleuki skrętolistnej. Jest to małe drzewo pochodzące z Queensland i Nowej Południowej Walii w Australii.

Mieszkańcy tego kontynentu od setek lat korzystają z metaleuki skętolistnej lecząc rany i infekcje skórne. Od początku XX wieku ten olejek eteryczny jest wykorzystywany do produkcji komercyjnej.

W ziołolecznictwie stosowany jest jako lek miejscowy w leczeniu schorzeń zapalnych skóry, grzybiczych i bakteryjnych. Stosowany jest również w utrzymaniu zdrowej skóry, włosów i paznokci.

Badania wykazują, że olejek z drzewa herbacianego ma trzy podstawowe właściwości:

Antybakteryjne – olejek z drzewa herbacianego to idealny naturalny środek odkażający. Badania wykazały, że zabija kilka powszechnych bakterii i wirusów odpowiedzialnych za wywoływanie chorób, w tym E. coli, S. pneumoniae i H. influenzae. Niektóre badania sugerują, że szerokie spektrum działania przeciwbakteryjnego związanego z olejem wynika z jego zdolności do uszkadzania ścian komórkowych bakterii pneumoniae i H. influenzae.

 

Przeciwzapalne – olejek z drzewa herbacianego może pomóc złagodzić stany zapalne, ze względu na wysokie stężenie terpinen-4-olu, związku o właściwościach przeciwzapalnych. W badaniach stwierdzono, że terpinen-4-ol hamuje aktywność zapalną w infekcji jamy ustnej i zmniejsza obrzęk przy zapaleniach skórnych.

Przeciwgrzybicze – badania pokazują, że olejek z drzewa herbacianego posiada zdolność do zabijania szeregu drożdży i grzybów. Większość przeanalizowanych badań skupia się na Candida albicans, rodzaju drożdżaków, które atakują skórę, genitalia, gardło i usta.

Oto 11 najpopularniejszych zastosowań olejku z drzewa herbacianego:

1. Środek do dezynfekcji rąk

Dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym, olejek z drzewa herbacianego dobrze sprawdza się jako środek do dezynfekcji rąk. Prosty przepis na domowy środek do dezynfekcji rąk znajdziesz tutaj.

2. Środek odstraszający owady

Badania wykazały, że olejek z drzewa herbacianego ma większą zdolność odstraszania komarów niż DEET, najczęstszy aktywny składnik komercyjnych środków odstraszających owady. Wypróbuj ten łatwy do wykonania środek odstraszający owady, używając olejku z drzewa herbacianego i innych naturalnych składników.

3. Naturalny dezodorant

Właściwości antybakteryjne olejku z drzewa herbacianego mogą pomóc kontrolować nieprzyjemny zapach potu. Sam pot nie pachnie. Nieprzyjemny zapach powstaje gdy wydzieliny z gruczołów potowych łączą się z bakteriami na skórze. Obszar pod pachami zawiera duże stężenie tych gruczołów i jest odpowiedzialny za tak zwany „zapach ciała”. Właściwości zwalczające bakterie olejku z drzewa herbacianego sprawiają, że jest on idealną, naturalną alternatywą dla komercyjnych dezodorantów i antyperspirantów. Kliknij po przepis na bezpieczny i skuteczny naturalny dezodorant z olejku z drzewa herbacianego.

4. Środek antyseptyczny na drobne skaleczenia i zadrapania 

Urazy, które powodują pęknięcie skóry, ułatwiają zarazkom przedostanie się do krwiobiegu i w konsekwencji do powstawania infekcji. Olejek z drzewa herbacianego zabija S. aureus i innych bakterii powodujące infekcję otwartych ran.

5. Przyspiesza gojenie się ran

Oprócz zapobiegania infekcjom przy skaleczeniach i otarciach, olejek z drzewa herbacianego również wspomaga gojenie się ran. Badania wykazały, że olejek ten pomaga zmniejszyć stan zapalny i wyzwala aktywność białych krwinek, które odgrywają kluczową rolę w procesie gojenia ran. Kilka kropli olejku z drzewa herbacianego można dodać do opatrunku przed położeniem go na ranę.

6. Leczy wypryski

Ze względu na właściwości bakteriobójcze pomaga zmniejszyć ilość i ogólne nasilenie trądziku. Badania wykazują, że olejek z drzewa herbacianego jest równie skuteczny w walce z trądzikiem, jak nadtlenek benzoilu. W leczeniu trądziku najlepiej sprawdzają się 5% żele z drzewa herbacianego. Taki żel można wykonać w domu mieszają jedną część olejku z drzewa herbacianego z dziewięcioma częściami wody i nakładając mieszaninę na dotknięte obszary za pomocą wacika.

 

7. Płyn do płukania jamy ustnej

Badania sugerują, że olejek z drzewa herbacianego może zwalczać zarazki powodujące próchnicę i nieświeży oddech. Jedno z badań wykazało, że olejek z drzewa herbacianego był skuteczniejszy przeciwko bakteriom powodującym płytkę nazębną niż chlorheksydyna, powszechnie stosowany środek dezynfekujący i płyn do płukania jamy ustnej. Aby przygotować domowy płyn do płukania jamy ustnej wystarczy dodać 3 krople olejku do szklanki ciepłej wody i płukać przez 30 sekund.

8. Łagodzi stany zapalne skóry

Powszechną formą podrażnienia skóry jest kontaktowe zapalenie skóry, które występuje, gdy skóra wchodzi w kontakt z alergenem. W badaniu porównującym efekty różnych metod leczenia kontaktowego zapalenia skóry stwierdzono, że olejek z drzewa herbacianego zmniejsza objawy o 40%, czyli znacznie więcej niż standardowe leki stosowane na skórę.

9. Środek do kontroli łupieżu

Używanie szamponów z dodatkiem olejku z drzewa herbacianego zmniejsza nasilenie łupieżu, swędzenie i tłustość skóry – łojotokowe zapalenie skóry. Aby zmniejszyć łupież, wystarczy podczas mycia włosów dodać kilka kropli olejku z drzewa herbacianego do niewielkiej ilości szamponu.

10. Pomaga w utrzymaniu zdrowej skóry stóp

Grzybica stóp nazywana stopą sportowca jest zaraźliwą chorobą rozprzestrzeniającą się przez paznokcie i dłonie. Powoduje złuszczanie, pękanie, pęcherze i zaczerwienienie. Badania wykazały, że 10-procentowy krem z olejkiem z drzewa herbacianego łagodził objawy tak skutecznie, jak lek przeciwgrzybiczny tolnaflate. Olejek pomaga również w pielęgnacji stóp, które mają tendencję do pękania i nadmiernej potliwości. Do zwykłego kremu do stóp wystarczy dodać kilka kropli olejku. Można również użyć go do kąpieli stóp rozcieńczając 30 kropel w gorącej wodzie.

11. Przynosi ulgę w objawach łuszczycy

Łuszczyca to choroba autoimmunologiczna charakteryzująca się pojawieniem się zaczerwienionej, swędzącej i łuszczącej się skóry. Olejek z drzewa herbacianego zawiera związki przeciwzapalne, które łagodzą objawy łuszczycy. Aby przynieść ulgę w zaostrzeniach łuszczycy, połącz 10-15 kropli olejku z drzewa herbacianego z dwiema łyżkami stopionego oleju kokosowego lub aloesu. Stosuj to na dotknięty obszar 2-3 razy dziennie.

Pomimo wielu zastosowań nie należy tego olejku połykać, gdyż może powodować senność, dezorientację, biegunkę i wymioty prowadząc do zatrucia organizmu.

Domowe sposoby na piękne dłonie

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię