Porady miliardera Warrena Buffetta na temat inwestowania

Warren Buffett skończył 90 lat. Swoich milionów dorobił się inwestując. Twierdzi, że przez całe swoje życie kierował się tymi samymi wartościami i zasadami. Jak widać wyszedł na tym dobrze.

Oto kilka praktycznych wskazówek Buffetta wartych naśladowania:

1. Myśl długoterminowo

Jeśli planujesz inwestować w pojedyncze akcje, nie opieraj wyboru na tym, które firmy osiągają obecnie dobre wyniki. Zamiast tego zastanów się, które firmy mają „moc” i czy będą na rynku długoterminowo. „Nikt nie kupuje farmy na podstawie tego, czy w przyszłym roku będzie padać. Kupują ją gdyż uważają, że jest to dobra inwestycja na przestrzeni 10 lub 20 lat” – powiedział Buffett w rozmowie z CNBC.

 

2. Trzymaj się obranego kursu

Może to być stresujące, gdy rynki osiągają szczyt lub spadają, ale nie panikuj i nie wyprzedawaj swoich inwestycji tylko z powodu tego, co się dzieje dzisiaj. Rynki zawsze będą niestabilne, a najlepszą rzeczą, jaką każdy inwestor może zrobić, niezależnie od doświadczenia, jest zachować rozsądek, powtarza Buffett. „Inwestorzy potrzebują nabyć umiejętności zarówno lekceważenia obaw i tłumienia entuzjazmu. Zamiast tego trzymaj się kursu i ufaj, że zainwestowałeś w firmy, które przetrwają próbę czasu”.

3. Poślub odpowiednią osobę

Niezależnie od tego w jakim wieku jesteś. Jeśli myślisz o zaślubinach wybierz dobrze. Nieodpowiednia osoba przy twoim boku osłabi cię, zepchnie cię na niewłaściwy tor i będziesz podążał w złym kierunku.

4. Zainwestuj w fundusze indeksowe

Jeśli chodzi o inwestowanie, nie ma żadnych gwarancji. Ale Buffett wielokrotnie podkreślał, że inwestowanie pieniędzy w fundusze indeksowe to niezawodny sposób na wykorzystanie zysków rynkowych przy jednoczesnym zabezpieczeniu się przed ryzykiem. Fundusze indeksowe mają sens z dwóch powodów: są niedrogie i nie są powiązane z sukcesem jednego podmiotu – jednej firmy.
Buffett zaleca je w szczególności jako sposób na zwiększenie oszczędności emerytalnych. „Konsekwentnie kupuj tani fundusz indeksowy S&P 500. Myślę, że to jest rzecz, która ma największy sens praktycznie przez cały czas”, powiedział w wywiadzie dla programu On the Money.

5. Zainwestuj w siebie

„Zdecydowanie najlepszą inwestycją, jaką możesz zrobić, to inwestycja w siebie” – powiedział Buffett w wywiadzie dla Yahoo Finance.
Po pierwsze, „naucz się lepiej komunikować zarówno na piśmie, jak i w mowie. Doskonalenie tej umiejętności może zwiększyć twoją wartość o co najmniej 50%”. Następnie zadbaj o swoje ciało i umysł. W wywiadzie dla Facebooka powiedział, „Gdybym dał ci samochód i byłby to jedyny samochód, jaki dostaniesz do końca życia, zająłbyś się nim perfekcyjnie, naprawiając każde zadrapanie. Masz dokładnie jeden umysł i jedno ciało – zajmij się nim”.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię