15 rodzajów żywności, która może wpłynąć na poprawę samopoczucia

Każdego dnia wielu z nas zmaga się ze stresem i niepokojem. Chociaż nie możemy uniknąć stresu, możemy skrócić czas jego trwania i jego wpływ na nasz organizm, dokonując pewnych wyborów dotyczących diety i stylu życia.

 

W walce ze stresem często sięgamy po słodycze lub chleb, a to ogromny błąd. Zdecydowanie mądrzejszym wyborem jest sięgnięcie po odżywcze, zdrowe jedzenie, które dostarczy naszemu ciału i umysłowi składników odżywczych niezbędnych do odpowiedniego radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych. Badania dowiodły nie raz, że spożywanie jedzenia jako lekarstwa na stres jest nie tylko skuteczne, ale również tańsze i nie wywołuje skutków ubocznych.

Oto przykłady zdrowych produktów które obniżają podwyższony poziom hormonu stresu w organizmie:

1. Napar z melisy

Melisa zawiera substancje, które działają kojąco na system nerwowy. Stosuje się ją w stanach pobudzenia, przy kłopotach z zasypianiem, przy wyczerpaniu nerwowym, w biegunkach i bólach przewodu pokarmowego na tle nerwicowym. Jej liście mają delikatny smak i przyjemny cytrynowy aromat, stosować ją możesz więc również jako przyprawę. Występuje w postaci herbatek, wyciągów.

2. Zielona herbata

Zielona herbata jest bogata w L-teaninę, który, jak wykazano, zmniejsza stres, promuje relaksację i poprawia koncentrację. Spróbuj zastąpić popołudniową kawę zieloną herbatą i cieszyć się jej właściwościami łagodzącymi stres.

3. Jajka

Cholina, kuzyn witamin z grupy B, jest substancją chemiczną wspomagającą mózg. Służy do wytwarzania neuroprzekaźników, które pomagają nam skupić się i kontrolować poziom lęku. Jedno jajko zapewni ci prawie 30 procent dziennego zapotrzebowania choliny.

4. Tłuste ryby

Tłuste ryby, takie jak łosoś, sardynki i tuńczyk biały, są bogate w kwasy tłuszczowe omega 3. Omega 3 może pomóc zmniejszyć niepokój i niepokój, wspierając zdrowy poziom hormonów i funkcję mózgu.

5. Migdały

Migdały są doskonałym źródłem witaminy E. Ostatnie badania wskazują, że niski poziom tej witaminy może prowadzić do depresji u niektórych osób. Ponadto witamina E działa jako przeciwutleniacz, który może być korzystny w zwalczaniu lęku.

6. Orzechy włoskie

Kwasy tłuszczowe omega-3, przeciwutleniacze i białka są obecne w orzechach włoskich. Wszystkie te rzeczy wspierają zdrowe funkcjonowanie mózgu i zmniejszają objawy lęku i stresu.

7. Ciemna czekolada

Większość z nas wie, że ciemna czekolada jest smaczna. W rzeczywistości zawiera również kilka różnych składników odżywczych zmniejszających stres, w tym magnez. Magnez zwalcza stres, promując relaks w naszym ciele i umyśle.

8. Zielone liście

Zielone warzywa liściaste bogate w przeciwutleniacze i składniki odżywcze takie jak witamina E i beta-karoten, pomagają utrzymać nasz nastrój na odpowiednio wysokim poziomie. Zielone warzywa liściaste, takie jak szpinak, boćwina i jarmuż, są również jednymi z najlepszych źródeł magnezu, który doskonale radzi sobie z niepokojem i stresem.

9. Kiszonki

Niski poziom serotoniny wiąże się z kiepskim nastrojem, depresją i lękiem. Szacuje się, że około 90 procent serotoniny w naszym ciele powstaje w jelitach, co oznacza, że ​​zdrowe jelit przyczyniają się do zdrowego umysłu. Spożywanie sfermentowanych potraw, takich jak kapusta kiszona, kimchi, miso i jogurt, zapewnia nam zdrowe probiotyki, które nie tylko wspierają zdrowe jelita, ale także wpływają na naszą reakcję na stres i stan umysłu.

10. Jagody

Jagody są doskonałym źródłem zarówno witaminy C, jak i przeciwutleniaczy, które mogą pomóc w regulacji poziomu kortyzolu. Podwyższony poziom tego hormonu stresu zwiększa nasze poczucie lęku.

 

11. Awokado

Witaminy z grupy B pomagają zwalczać stres, pomagając nam w utrzymaniu zdrowych komórek nerwowych i funkcji mózgu. Awokado jest pełne tych  witamin. Jest również bogate w potas, który może pomóc obniżyć ciśnienie krwi.

12. Słodkie ziemniaki

Utrzymywanie kontroli poziomu cukru we krwi pomaga utrzymać lęk i stres na wodzy, a do tego musimy spożywać odpowiednią ilość błonnika. Słodkie ziemniaki są złożonym węglowodanem bogatym w błonnik, dzięki czemu są świetną opcją łagodzącą stres.

13. Kurkuma

Kurkuma ma właściwości przeciwzapalne, przeciwutleniające i neuroprotekcyjne, zmniejsza również stany zapalne w naszym ciele. Od dawna kurkumę stosuje się w leczeniu wielu chorób, takich jak kolka, schorzenia wątroby, katar, ospa wietrzna, świerzb, przeziębienia, zapalenie spojówek i stanów lękowych.

14. Indyk

Jedząc indyka, dostarczamy naszemu organizmowi tryptofan, który jest bardzo ważnym składnikiem dbającym o odpowiedni poziom zarówno serotoniny, jak i melatoniny. Jak już wspomnieliśmy, serotonina pomaga zmniejszyć uczucie lęku i depresji. Melatonina pomaga regulować nasz sen.

15. Fasola

Ta roślinna opcja białka może nam pomóc w walce ze stresem i lękiem na kilka sposobów. Fasola jest bogata w błonnik, przeciwutleniacze i witaminy z grupy B, które pomagają uspokoić nasze nerwy. Niektóre odmiany, takie jak fasola, zawierają również tryptofan, który jest bardzo ważny dla wspierania prawidłowego funkcjonowania mózgu.

Co twoje stopy mogą powiedzieć o twoim zdrowiu

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię