Deltocron – nowa mutacja koronawirusa

Na Cyprze odkryta została właśnie nowa mutacja koronawirusa, która jest połączeniem dwóch poprzednich wariantów – Delta i Omikron.

Jak donosi Bloomberg nazwano ją Deltocronem, zakażenia potwierdzono już u 25 osób. O nowej mutacji koronawirusa poinformował kierownik Laboratorium Biotechnologii i Wirusologii Molekularnej na Uniwersytecie Cypryjskim – Leonidos Kostrikis.

Jak twierdzi kierownik laboratorium, wariant musiał powstać na skutek koinfekcji wariantem Omikron i Delta, szczep koronawirusa powstały z ich połączenie genetycznie jest Deltą, jednak posiada 10 cech mutacji, które charakterystyczne są dla wariantu Omikron.

Do tej pory wykryto 25 zakażeń nową odmianą koronawirusa, jak informuje Kostrikis – Deltocron występował częściej u osób hospitalizowanych. 7 stycznia informacja o nowej mutacji genetycznej koronawirusa została przekazana do GISAID – międzynarodowej bazy danych, która m.in. śledzi zmiany zachodzące w szczepach koronawirusa.

Czy Deltocron będzie powodował cięższy przebieg choroby? Czy będzie bardziej zaraźliwy? Czy zdominuje Deltę i Omikrona? Przekonamy się wkrótce, jak jednak zaznacza naukowiec, jest wysoce prawdopodobne, że Deltocron zostanie wyparty przez wysoce zaraźliwego Omikrona.

Naukowcy mają 3 nowe teorie dotyczące pochodzenia wariantu Omikron

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię