9 nawyków ludzi, którzy potrafią oszczędzać pieniądze

Na rozpoczęcie planowania swojej przyszłości finansowej i emerytalnej oraz rozpoczęcie oszczędzania nigdy nie jest za późno. Nie ma również magicznej kwoty którą trzeba mieć, aby zacząć oszczędzanie.

Oto nawyki ludzi, którzy oszczędzają:

1. Nie odkładają oszczędzania na później

Czym wcześniej tym lepiej. Początki są zawsze trudne. Jeśli w twojej pracy oferowany jest plan emerytalny skorzystaj z niego. Jeśli potrzebujesz porozmawiać z doradcą finansowym spytaj w banku, w którym posiadasz konto czy mogą pokierować cię w odpowiednim kierunku.

2. Znają różnicę między pragnieniem a potrzebą

Podróże, nowe ubrania i jedzenie w restauracji nie są potrzebami. Dobrze oszczędzające osoby spisują listę swoich podstawowych potrzeb, pragnień i wielkich życzeń.

 

3. Nie polegają na automatycznych płatnościach

Płatności automatyczne sprawiają, że bankowość jest dużo łatwiejsza, ale również mniej kontrolujemy nasze wydatki. Sprawdzaj transakcje co najmniej raz w miesiącu, aby upewnić się, że opłaty są dokonywane prawidłowa i aby dobrze zorientować się ile wydajesz.

4. Prowadzą budżet

Jak możesz zacząć oszczędzać skoro nie wiesz jakie masz wydatki. Jeśli masz stałą pracą i co miesiąc przynosi tą samą sumę pieniędzy do domu będzie ci bardzo łatwo sporządzić budżet. Uwzględnij wszystkie stałe wydatki oraz przynajmniej 10% na oszczędności.

5. Używają gotówki lub czeków

Nie jest to sztywna reguła, ale warto się jej trzymać jeśli każdego miesiąca nie spłacasz w całości wydatków na kartach kredytowych. Badania pokazują, że płacąc kartą kredytową, wydajemy o 20 procent więcej, niż płacąc gotówką.

6. Priorytetowo traktują oszczędzanie

Osoby z wysokimi oszczędnościami zanim wydadzą na cokolwiek innego niż podstawowe opłaty płacą sobie – wpłacając oszczędności na konto emerytalne lub inne konto oszczędnościowe.

7. Szukają okazji

Z dzisiejszym dostępem do technologii porównywanie cen, jakości produktów oraz dostęp do kuponów są bardzo łatwym zadaniem. Osoby oszczędne zanim wydadzą pieniądze szukają okazji.

8. Nie żyją od wypłaty od wypłaty

Oprócz oszczędności długoterminowych posiadają wystarczającą ilości pieniędzy na pokrycie od 3 do 6 miesięcy podstawowych wydatków, takich jak kredyt hipoteczny, ubezpieczenie, media i żywność.

9. Postępują zgodnie z zasadą 50-30-20

50 procent pieniędzy jest wydawanych na artykuły pierwszej potrzeby, takie jak czynsz, ubezpieczenie, artykuły spożywcze; 30% na zachcianki – ubrania, podróże, zabawę; 20% – oszczędności.

7 pomysłów na dodatkową pracę

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię