10 zwierząt mądrzejszych od niejednego człowieka

Jako ludzie jesteśmy dumni z naszych osiągnięć, mądrości i rzekomej dominacji nad innymi stworzeniami. Ale jeśli damy szansę zabłysnąć innym okazuje się, że królestwo zwierząt jest pełne bystrych stworzeń, które niejednego człowieka przewyższają inteligencją czy sprytem.

1. Szopy

Mają super słuch i wspaniałą pamięć. Są w stanie przywoływać rozwiązania zadań nawet sprzed lat, otwierać zamki w drzwiach – nawet kiedy są odwrócone do góry nogami, a ich wyostrzony słuch pozwała im na słyszenie dżdżownic poruszających się pod ziemią.

2. Wrony

Nie tylko potrafią rozpoznawać twarze, odróżniać gatunki drapieżne od łagodnych, ale także rozumieją podstawową fizykę. Potrafią również analizować i wyciągać wnioski. Są znane z tego, że zmieniają całe wzorce migracji, aby uniknąć gospodarstw, w których w latach poprzednich ich towarzysze zostali zabici.

3. Kurczaki

Znają kształty i kolory. W badaniach naukowcy potrafili wyszkolić kurczaki, aby rozpoznawały nie tylko kształty przedmiotów, ale również kolory. Potrafiły również komunikować się z naukowcami kiedy były pytane o wyselekcjonowanie kształtu czy kolor obiektu, którego nie było w grupie przedmiotów, z którego miały dokonać wyboru.

4. Szczury

Są sprytne i potrafią rozwiązywać łamigłówki i zagadki. Potrafią zapamiętać trasy, mimo że ich wzrok jest dużo mniej wyostrzony niż ludzki. A ich umiejętności rozwiązywania problemów są porównywalne z umiejętnościami psów, mimo że ich mózgi są znacznie mniejsze.

5. Afrykańskie szaraki

Są tak mądre jak trzylatki. Oprócz tego, że potrafią naśladować ludzi, papugi te potrafią rozwiązywać zagadki oparte na logicznym rozumowaniu. Papugi mogą wyciągać wnioski na temat tego, gdzie znaleźć pożywienie, nie tylko na podstawie wcześniej otrzymanych wskazówek dotyczących lokalizacji, ale także bez żadnej pomocy. Naukowcy z Live Science sugerują że szare papugi mają pewne pojęcie o przyczynowości i że mogą wykorzystać to do rozumowania świata. Są to umiejętności wcześniej obserwowaną tylko u ludzi i małp.

 

6. Gołębie

Potrafią zapamiętywać obrazy. Nic dziwnego, że gołębie nigdy nie gubią się w drodze do domu. Według psychologów, którzy spędzili pięć lat na badaniu granic mózgów ptaków, stworzenia te mają wyjątkowo dobrą pamięć.

Czytaj również: Medyczna marihuana – lek na wiele dolegliwości seniorów

7. Szympansy

Mogą uczyć się słów, bawić się przedmiotami, a nawet opłakiwać śmierć swoich przyjaciół. Szympansy wytwarzają i używają narzędzi do prostych zadań, takich jak otwieranie owoców i orzechów. Badania wykazały, że niektóre potrafią wytwarzać włócznie, aby polować na mniejsze ofiary i długie gałęzie w poszukiwaniu termitów Podobnie jak ludzie dziedziczą inteligencję po matce, inteligencja szympansa również w dużym stopniu zależy od ich genów.

8. Delfiny

Są często wymieniane jako drugie najmądrzejsze zwierzęta na Ziemi ze względu na ich stosunkowo wysoki stosunek wielkości mózgu do ciała, zdolność okazywania emocji i imponującą mimikę. Okazuje się, że potrafią również oszukiwać. Institute for Marine Mammal Studies w Mississippi szkolił delfiny w zbieraniu śmieci z ich zbiorników wodnych. Kiedy delfin przyniósł trenerowi śmieć otrzymywał rybę. Niektóre delfiny nauczyły się oszukiwaniu, ukrywając duże kawałki śmieci pod kamieniami a następnie rozdzierać je na mniejsze i przynosić trenerom.

9. Wiewiórki

Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Princeton, szare wiewiórki przez wiele miesięcy są w stanie zapamiętać, gdzie zakopały tysiące orzechów . Nawet używają podstępu, aby zmylić potencjalnych złodziei orzechów. Kiedy wiedzą, że są obserwowane wykopują dziurę do schowania orzechów, ale orzecha nie wkładają do dziury tylko z reguły chowają pod pachą i zakrywają dziurę ziemią.

 

10. Psy

Nie bez powodu psy są najlepszym przyjacielem człowieka. Są tak mądre jak małe dzieci. Mają emocje, uczą się sztuczek, rozpoznają swoich właścicieli, potrafią wyczuć uczucia. Według Live Science są tak mądre jak dwuletnie dziecko. Badania pokazują, że przeciętny pies może nauczyć się 165 słów (podobnie jak dwuletnie dziecko), w tym sygnałów i gestów, a najinteligentniejsze rasy nawet 250 słów. Pod względem podstawowych działaniach arytmetycznych psy przewyższają inteligencją nawet niektóre czterolatki.

14 ciekawostek na temat psów

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię