Owies i płatki owsiane

Owies należy do najzdrowszych zbóż na ziemi. To bezglutenowe, pełnoziarniste zboże jest źródło ważnych dla organizmu witamin, minerałów, błonnika i przeciwutleniaczy.

Są dobrym źródłem węglowodanów i błonnika, w tym silnego beta-glukanu. Zawierają również więcej białka i tłuszczu niż większość zbóż.

 

Owies zawiera mangan, fosfor, magnez, miedź, żelazo, cynk, kwas foliowy, witaminy B1, B5, B3 oraz B6. Jest też bogaty w przeciwutleniacze i korzystne związki roślinne zwane polifenolami. Najbardziej godna uwagi jest wyjątkowa grupa przeciwutleniaczy zwanych awenantramidami, które występują prawie wyłącznie w owsie.

W sklepach możemy kupić trzy rodzaje owsa:

  • Steel cut – owies zwykły, jest produkowany z całego obłuszczonego ziarna. Potrzebują najdłużej czasu na ugotowanie. Są najzdrowszymi płatkami owsianymi.
  • Scottish oats – przypominają owies zwykły z jedną różnicą. Są mielone a nie krojone.
  • Rolled oats – czyli płatki owsiane górskie. Są one bardziej przetworzone, co oznacza, że posiadają niższą zawartość składników odżywczych, ale są szybsze w przygotowaniu.
  • Instant oats – błyskawiczne są najcieńsze i najdrobniejsze. Poddane wstępnej obróbce hydrotermicznej tracą większość wartości odżywczych.
  • Czytaj też: Łosoś z grilla z czosnkiem i koperkiem

Oto 7 korzyści zdrowotnych wynikających ze spożywania owsa i płatków owsianych:

1. Obniżają ciśnienie krwi i rozszerzają naczynia krwionośne

Awenantramidy, przeciwutleniacze występujące w owsie, pomagają obniżyć poziom ciśnienia krwi poprzez zwiększenie produkcji tlenku azotu. Ta cząsteczka gazu pomaga rozszerzyć naczynia krwionośne i prowadzi do lepszego przepływu krwi

2. Obniżają poziom cholesterolu

Beta-glukan to jedna z form rozpuszczalnego błonnika pokarmowego, która jest silnie związana z poprawą poziomu cholesterolu i poprawą zdrowia serca. Nierozpuszczalny błonnik w owsie pomaga zapewnić ruch stolca, ograniczając zaparcia i poprawiając zdrowie jelit.

3. Kontrolują poziomu cukru we krwi

Owies może pomóc obniżyć poziom cukru we krwi, szczególnie u osób z nadwagą lub cukrzycą typu 2. Efekty te przypisuje się głównie zdolności beta-glukanu do tworzenia gęstego żelu, który opóźnia opróżnianie żołądka i wchłanianie glukozy do krwi.

4. Chronią serce i okrężnicę

Awenantramidy oprócz roli w kontroli ciśnienia krwi, wykazują również działanie przeciwzapalne i przeciwświądowe oraz mogą zapewnić dodatkową ochronę przed chorobą wieńcową, rakiem okrężnicy i podrażnieniem skóry.

5. Pielęgnują skórę

Owies można znaleźć w wielu produktach do pielęgnacji skóry. Producenci tych produktów często wymieniają drobno zmielony owies jako „koloidalne płatki owsiane”. FDA zatwierdziła koloidalną mąkę owsianą jako substancję chroniącą skórę w 2003 roku. produkty do skóry na bazie owsa mogą złagodzić nieprzyjemne objawy egzemy. Korzyści w pielęgnacji skóry dotyczą tylko owsa nakładanego na skórę, a nie spożywanego.

6. Pomagają zmniejszyć ryzyko astmy dziecięcej

Astma jest najczęstszą chorobą przewlekłą u dzieci. Badania pokazują, że karmienie owsem niemowląt przed ukończeniem 6. miesiąca życia wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem astmy u dzieci.

7. Chronią przed rakiem jelita grubego

Wysokie spożycie błonnika pokarmowego, w szczególności błonnika zbożowego i produktów pełnoziarnistych, wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem zachorowania na raka jelita grubego.

 

8. Pomagają w utrzymaniu zdrowej wagi ciała

Są bardzo sycące i dają uczucie pełności przez długi okres czasu. Beta-glukan również promuje uwalnianie peptydu YY, hormonu wytwarzanego w jelitach w odpowiedzi na jedzenie. Wykazano, że ten hormon sytości prowadzi do zmniejszonego spożycia kalorii i może zmniejszać ryzyko otyłości

Koktail pobudzający metabolizm z burakiem

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię