Ametrin – pochodzenie, właściwości i zastosowanie

Ametrin lub ametryn to dwubarwna, fioletowo-żółta odmiana kwarcu. Znany jest również pod nazwami: trystine i bolivianit. Jest jednocześnie ametystem oraz cytrynem.

Występuje naturalnie, można wytworzyć go też sztucznie poprzez połączenie ze sobą tych dwóch minerałów. Granica zachodząca pomiędzy dwoma barwami kamienia jest zazwyczaj stopniowa. Jedyne większe złoża naturalnego ametrinu znajdują się w Boliwii i Brazylii. W mniejszych ilościach występuje również w Urugwaju, Paragwaju, Madagaskarze i USA.

Głównym światowym producentem Ametrin jest Anahi Mine w Boliwii. Ametrin syntetyczny pojawił się na rynku w 1994 roku. Legenda głosi, że naturalny kamień został wprowadzony do Europy po raz pierwszy przez dary wniesione dla hiszpańskiej królowej przez konkwistadora w 1600r roku. Ów konkwistador miał otrzymać w posagu kopalnię zlokalizowaną w Boliwii (dokładnie tę, wspomnianą wyżej), po tym jak zgodził się poślubić księżniczkę z rodzimego plemienia Ayoreos.

Ametrin jest na ogół szlifowany na kształt prostokąta z tego względu, aby zawierał równe części ametystu i cytrynu. Jest kamieniem szlachetnym twardym, świetnie nadaje się do obróbki w jubilerstwie.

 

Ametrin łączy świat fizyczny z wyższą świadomością, chroni przed manipulacją ze strony innych osób i psychicznymi atakami. Uspokaja umysł i zwiększa koncentrację w czasie medytacji. Jest to kamień głównie sfery duchowej, wspiera czakrę trzeciego oka i splotu słonecznego. Stanowi silny ośrodek indywidualnej woli, doprowadza człowieka do harmonii duchowej. Wzmacnia intuicyjne odczucia, wspomaga wykorzystywanie umysłu do realizacji własnych zamierzeń.

Pozwala energii przenikać przez system czakr, sprzyja wpływom kosmicznej energii na Ziemię. Pomaga skupić się oraz intensywnie pracować umysłowo – z tych przyczyn jest polecany wszystkim uczniom i studentom – przed sprawdzianami i egzaminami oraz w ich trakcie. Zwiększa skuteczność radzenia sobie z najróżniejszymi problemami. W kwestiach leczniczych poprawia przemianę materii, uskutecznia pracę układu trawiennego.

Pomaga w dojściu do siebie po ciężkiej chorobie, wzmacnia układ nerwowy. Sprzyja utrzymaniu odpowiedniej masy ciała, zwiększa odporność organizmu. Ułatwia zrozumienie nowych poglądów i idei, sprzyja pomysłom, maksymalizuje kreatywne myślenie. Rozwija zdolności magiczne swojego właściciela. Na poziomie emocjonalnym ametrin pomaga usunąć negatywną energię, usuwa blokady emocjonalne, ułatwia przemianę, wnosi w życie optymizm.

Ametrin należy czyścić w wodzie – najlepiej w strumieniu lub rzece. Raz na kilka tygodni kamień można umieścić w nasłonecznionym miejscu w celu naładowania energią słoneczną. Należy jednak uważać, aby ametrin nie był wystawiony na działanie promieni słonecznych zbyt długo, część fioletowa kamienia może z czasem blaknąć.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię