USA: Rosja może zaatakować Ukrainę do połowy lutego

Zastępczyni sekretarza stanu USA Wendy Sherman powiedziała, że Rosja może dokonać inwazji na Ukrainę do połowy lutego, ale zasugerowała, że wpływ na decyzję Putina mogą mieć Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. Sherman ostro skrytykowała gromadzenie rosyjskich wojsk przy granicach Ukrainy.

Podczas wystąpienia na forum dyskusyjnym fundacji Jałtańska Strategia Europejska Wendy Sherman wskazała na szereg agresywnych działań Rosji wobec Ukrainy – od zajęcia Krymu w 2014 roku po obecne zgromadzenie przez Rosję ponad 100 tysięcy żołnierzy przy granicy z Ukrainą.

„Stany Zjednoczone stoją ramię w ramię z narodem ukraińskim i jesteśmy wierni suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy” – mówiła Wendy Sherman w rozmowie z byłą prezydent Estonii Kersti Kaljulaid.

 

Zapytana o przewidywany scenariusz wydarzeń zastępczyni sekretarza stanu USA powiedziała, że Władimir Putin wydał rozkazy przygotowania planów inwazji ale nie wie czy ona nastąpi.

„Nie mam pojęcia czy podjął ostateczną decyzję, ale wszystkie znaki wskazują na to, że może użyć sił zbrojnych od teraz do połowy lutego. Wiemy, że Igrzyska Olimpijskie zaczynają się 4 lutego i prezydent Putin jest tam spodziewany. Myślę, że prezydent Xi Jinping nie byłby zachwycony gdyby prezydent Putin wybrał ten moment na inwazję na Ukrainę” – stwierdzała Wendy Sherman i po raz kolejny ostrzegła Rosję przez dotkliwymi konsekwencjami potencjalnej inwazji.

IAR

Konsultacje J. Bidena z udziałem prezydenta Dudy zakończone

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię