Na Ukrainie rozpoczęły się ćwiczenia wojskowe „Burza śnieżna 2022”

Na Ukrainie rozpoczęły się ćwiczenia wojskowe „Burza śnieżna 2022”. Jest to odpowiedź na białorusko-rosyjskie manewry prowadzone na terytorium Białorusi.

Rosjanie w najbliższych dniach planują także rozpoczęcie ćwiczeń
na Morzu Czarnym, oraz Azowskim. O rozpoczęciu ćwiczeń „Burza śnieżna” poinformował dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Serhij Najew.

Jak podkreślił, manewry mają charakter ćwiczeń dowódczo-sztabowych, w których wykorzystywane będą doświadczenia standardów NATO w celu doskonalenia obrony, w tym działań asymetrycznych.

 

Kilka dni temu, ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow, anonsując ćwiczenia informował, że są one odpowiedzią na manewry rosyjsko-białoruskie i potrwają od 10 do 20 lutego w kilku obwodach Ukrainy. Mają być w nich wykorzystane m.in. drony Bayraktar, amerykańskie wyrzutnie Javelin i pociski NLAW, które niedawno Ukraina otrzymała od Wielkiej Brytanii.

 

Dziś na Białorusi rozpoczęto manewry, w których bierze udział około 30 tysięcy rosyjskich żołnierzy. Dziś też ukraiński MSZ wystosował protest w związku z rozpoczynającymi się 1 lutego rosyjskich morskich manewrach. W ocenie
ukraińskiego resortu spraw zagranicznych, praktycznie uniemożliwią one żeglugę na morzach Azowskim i Czarnym.

IAR

Pomoc wojskowa z USA i Wielkiej Brytanii

Posłuchaj naszych Podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię