Koniec z darmowym wjazdem do Parku Narodowego Indiana Dunes!

Już od 31 marca za wjazd do tego popularnego wśród Polonii parku trzeba będzie uiścić opłatę.

Od 1926 roku kiedy to wydmy nad brzegiem jeziora Michigan otrzymały status parku stanowego wszyscy odwiedzający mogli cieszyć się tym miejscem za darmo. Darmowa przyjemność obejmowała korzystanie z 15 000 akrów, 15 mil linii brzegowej i 50 mil szlaków prowadzących przez surowe wydmy, tajemnicze mokradła, słoneczne prerie, meandrujące rzeki i lasy.

Trzy lata temu park zmienił desygnację na park narodowy po tym jak prezydent Donald Trump podpisał projekt ustawy o zmianie klasyfikacji z Indiana Dunes National Lakeshore na Indiana Dunes National Park. Ustawa została podpisana 15 lutego 2019 roku tworząc 61. Park Narodowy w USA i pierwszy w Indianie.

 

Wraz ze zmianą klasyfikacji przyszły zmiany zasad korzystania z parku. Po trzech latach od podpisania ustawy, National Park Service (NPS) zatwierdził opłaty za pobyt na terenie parku. Opłaty będzie można uiścić w trzech miejscach na terenie parku – Indiana Dunes Visitor Center, Paul H. Douglas Center, West Beach Entrance Station (sezonowo) oraz on-line na Recreation.gov. Oto ile zapłacimy za wjazd:

  • Auto – 25 USD (ważne do 7 dni)
  • Motocykl – 20 USD (ważne do 7 dni)
  • Autokar – do 100 USD
  • Wejście bez pojazdu – 15 USD
  • Rower lub łódź – 15 USD.

Urzędnicy National Park Service dodają, że maksymalna kwota, jaką jedna rodzina zapłaci za wejście do parku (przejście/rower/łódź), wyniesie 25 USD na rodzinę. Oznacza to, że jeśli wielu członków rodziny wchodzi do parku w tym samym momencie zapłacą razem tylko 25 USD zamiast 15 USD za osobę. Roczna przepustka do parku wyniesie 45 USD.

Istnieje także kilka wyjątków od uiszczenia powyższych opłat za wstęp do Parku Narodowego Indiana Dunes. Każdy, kto posiada już wykupiony roczny karnet na wstęp do parków narodowych – Annual Federal Land Pass America the Beautiful, Senior Pass lub Veterans Pass, Military Pass czy też Gold Star Pass nadal będzie mógł wejść czy wjechać na teren parku za darmo. Dodatkowo karnety typu 4th Grade Pass, Access Pass i Volunteer Pass również będą honorowane.

 

Według NPS, nowa opłata za wstęp jest odpowiedzią na rosnące koszty utrzymania i rozwoju infrastruktury. Pieniądze zostaną przeznaczone na usprawnienia parkowania i transportu, a także zaktualizowane usługi dla odwiedzających i nowy szlak rowerowy. Marquette Greenway Bike Trail będzie przebiegać między Chicago i New Buffalo oraz Michigan wzdłuż linii brzegowej jeziora Michigan.

Najbardziej romantyczne miejsca w USA

Posłuchaj naszych Podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię