USA mogą wszcząć dochodzenie ws. dopingu na igrzyskach

Stany Zjednoczone mogą wszcząć dochodzenie w sprawie Rosjan zaangażowanych w doping łyżwiarki Kamili Walijewej. Poinformował o tym szef amerykańskiej Agencji Antydopingowej Travis Tygart.

7 lutego w Pekinie 15-letnia Kamiła Walijewa zdobyła z drużyną Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego złoty medal w jeździe figurowej na lodzie. Do dziś jednak nie rozdano medali w tej konkurencji.

Zajmująca się sprawami dopingu Międzynarodowa Agencja Badawcza ITA potwierdziła, że Kamiła Walijewa miała pod koniec grudnia pozytywny wynik testu antydopingowego.

 

 

Udział 15-latki w rywalizacji solistek jest zawieszony do czasu decyzji Trybunału Arbitrażowego do spraw Sportu TAS, do którego zwrócił się Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

Travis Tygart powiedział, że ewentualne dochodzenie w sprawie Rosjan zaangażowanych w doping mogłoby zostać wszczęte na podstawie tak zwanej ustawy Rodczenki. Ustawa, która weszła w życie przed dwoma laty, pozwala amerykańskim prokuratorom na prowadzenie dochodzeń wobec obywateli innych państw, jeśli ich praktyki dopingowe zaszkodziły osiągnięciom amerykańskich sportowców. Winnym grozi do 10 lat więzienia i do miliona dolarów kary.

IAR

Prezydent Joe Biden apeluje do Amerykanów o natychmiastowe opuszczenie Ukrainy

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię