Ograniczenie kalorii zapobiega negatywnym skutkom starzenia się komórek

Jeśli chcesz opóźnić starzenie organizmu musisz zapobiec infekcjom i stanom zapalnym występującym w twoim ciele. Według naukowców z USA i Chin najlepszą metodą jest… ograniczenie spożywanych kalorii.

Starzenie się komórek jest najczęstszym powodem występowania raka, otępienia, cukrzycy i chorób sercowo-naczyniowych. Wykazano, że ograniczenie kalorii w jest jedną z najbardziej skutecznych interwencji przeciwko tym chorobom, często związanym z wiekiem. I chociaż naukowcy wiedzą, że poszczególne komórki przechodzą wiele zmian w miarę starzenia się organizmu, nie wiedzieli, w jaki sposób ograniczenie kalorii może wpłynąć na te zmiany.

Juan Carlos Izpisua Belmonte profesor z Salk’s Gene Expression Laboratory wraz ze swoim zespołem przebadali dwie grupy szczurów. Jedna otrzymywała normalną dietę, a druga o 30 procent mniej kalorii niż grupa pierwsza. Diety zwierząt kontrolowano od wieku 18 miesięcy do 27 miesięcy. U ludzi byłby to w przybliżeniu odpowiednik osoby stosującej dietę niskokaloryczną w wieku od 50 do 70 lat.

Na początku i na końcu diety zespół Belmonte wyizolował i przeanalizował w sumie 168 703 komórek z 40 rodzajów komórek u 56 szczurów. Komórki pochodziły z tkanek tłuszczowych, wątroby, nerek, aorty, skóry, szpiku kostnego, mózgu i mięśni. W każdej izolowanej komórce badacze wykorzystali technologię jednokomórkowego sekwencjonowania genetycznego do pomiaru poziomów aktywności genów. Przyjrzeli się także ogólnemu składowi typów komórek w obrębie danej tkanki. Następnie porównali stare i młode myszy na każdej diecie.

Wiele zmian, które nastąpiły w miarę starzenia się szczurów będących na normalnej programie żywienia, nie wystąpiło u szczurów na diecie ograniczonej. Nawet w starszym wieku szczurów wiele tkanek i komórek zwierząt będących na diecie przypominało tkanki młodych szczurów. Ogólnie 57% zmian składu komórek związanych z wiekiem obserwowanych w tkankach szczurów na normalnej diecie nie było obecnych u szczurów na diecie o ograniczonej kaloryczności.

„Głównym odkryciem w bieżącym badaniu jest to, że wzrost odpowiedzi zapalnej podczas starzenia może być systematycznie tłumiony przez ograniczenie kalorii”, mówi współautorka Jing Qu, również profesor w Chińskiej Akademii Nauk.
„Ludzie mówią, że jesteś tym, co jesz ”– stwierdzenie to jest bliższe prawdy niż nam się do tej pory wydawało. „Stan komórek w miarę starzenia się wyraźnie zależy od interakcji z otoczeniem, w tym co i ile jesz”, powiedział jeden z naukowców.

10 najlepszych miast w USA na wcześniejszą emeryturę

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię