Franklin Pierce – ciekawostki z życia 14. prezydenta USA

Franklin Pierce (1804-1869) – amerykański prawnik i polityk, czternasty prezydent USA (1853-1857).

1. Franklin Pierce urodził się w Hillsborough w New Hampshire w 1804 roku.

2. Był synem Benjamina Pierca – bohatera wojny o niepodległość, dwukrotnego gubernatora stanu (New Hempshire).

3. Pierce uczęszczał do Bowdoin College. 3 lata po ukończeniu studiów prawniczych otworzył samodzielną praktykę.

4. W wieku zaledwie 24 lat został wybrany do parlamentu w New Hampshire; już dwa lata później został jego prelegentem.

 

5. Kariera polityczna Franklina Pierce’a rozwijała się błyskawicznie. Był członkiem Partii Demokratycznej; w wieku zaledwie 24 lat wygrał wybory do do parlamentu stanu New Hampshire. Dzięki silnemu poparciu politycznemu do 1837 roku odbył dwie kadencje w Izbie Reprezentantów, następnie pełnił urząd senatora w latach 1837-1842. Szybko zaskarbił sobie sporą przychylność i popularność w stolicy. W karierze pomogło mu zapewne także korzystne politycznie małżeństwo z Jane Appleton – córką byłego prezydenta Bowdiona.

6. Oprócz sukcesów w polityce posiadał również wojskowe: służył jako oficer w czasie wojny meksykańskiej (1846-1848), jednakże przez następną dekadę pozostawał w znacznym stopniu poza życiem publicznym.

7. Pierce i jego rodzina brali udział w wypadku kolejowym, który miał miejsce na dwa miesiące przed objęciem urzędu prezydenta. Pierce i jego żona nie odnieśli wówczas znacznych obrażeń, niestety w wypadku zginął ich 11 letni syn. Można dodać, że był ich trzecim dzieckiem, który nie doczekał dorosłości.

8. Po stracie dzieci, Jane nigdy nie wróciła do pełnej kondycji psychicznej. Była osobą ponurą i skrajnie pobożną, zdecydowanie sprzeciwiała się kandydaturze męża na prezydenta. Znajdzie to potwierdzenie w jej zachowaniu jako pierwszej damy, kiedy to będzie unikała społeczno-politycznej aktywności.

 

9. Franklin Pierce zapisał się w historii jako najmłodszy prezydent USA, w 1852 roku, kiedy objął ten urząd miał 47 lat.

10. Czas jego prezydentury uważany jest za erę dobrobytu gospodarczego i względnego spokoju.

11. W trakcie wojny domowej (1861-1865) były już prezydent krytycznie wypowiadał się o Abrahamie Lincolnie i Republikanach zarzucając im zachowanie lekkomyślne, szczególnie w sprawie emancypacji niewolników z 1863r.

12. 4 lipca 1863r. podczas zorganizowanego spotkania publicznie potępił wojnę jako bezowocną, straszliwą i niosącą śmierć i zniszczenie. Szybko jednak stracił poklask i polityczną twarz, kiedy nadeszła wieść o zwycięstwie wojsk Unii pod Gettysburgiem.

13. Pierce był kolejnym prezydentem zainteresowanym aneksją lub kupnem Kuby.

14. Za czasów jego prezydentury wszedł w życie Traktat z Kanagawy, dotyczący porozumień handlowych i morskich z Japonią. Pierce mianował tam pierwszego konsula generalnego – Townsenda Harrisa.

15. Zmarł 8 października 1869 i został pochowany w Concord.

Bankruci w Białym Domu

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię