Hormon znajdujący się w niektórych środkach antykoncepcyjnych zwiększa ryzyko występowania guzów mózgu

Długotrwałe stosowanie dużych dawek hormonu, octanu cyproteronu, wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju guza mózgu. Octan cyproteronu to syntetyczny progestagen, który obniża poziom testosteronu.

Im wyższa dawka i im dłuższy czas zażywania leku, tym większe ryzyko wystąpienia oponiaka – przeważnie nienowotworowego guza mózgu powstającego w warstwach tkanki (oponach mózgowych), które otaczają i chronią mózg i rdzeń kręgowy.

 

Octan cyproteronu jest przepisywany w leczeniu trądziku, wczesnego dojrzewania, obfitych miesiączek, nadmiernego wzrostu włosów i nieoperacyjnego raka prostaty. Jest również stosowany w małych dawkach (około 2 mg) w niektórych środkach antykoncepcji, takich jak Diane-35.

W nowym badaniu francuscy naukowcy przeanalizowali dane 253 777 kobiet w wieku od 7 do 70 lat, które zażywały lek przez długi okres – od 5 do 30 lat.

Uczestnicy badania zostali podzieleni na dwie grupy – narażonych, którzy otrzymali dawkę ponad 3 gramy i mniej narażonych z dawka mniejszą niż 3 gramy. Uczestnicy byli obserwowani od 2007 do 2015 roku.

Badanie wykazało, że kobiety, które otrzymały wyższą dawkę octanu cyproteronu (ponad 3 g), miały siedmiokrotnie większe ryzyko rozwoju niezłośliwych guzów mózgu w porównaniu z tymi, które otrzymały niższą dawkę.

Naukowcy podają, że lekarze, których pacjenci przyjmują dużą dawkę octanu cyproteronu przez trzy do pięciu lat, powinni poinformować ich na temat potencjalnego związku z występowanie łagodnych guzów mózgu.

Badacze dodają, że w miarę możliwości lekarze powinni przepisywać najmniejszą z możliwych dawek dobowych. Gdy konieczne jest długotrwałe stosowanie dużych dawek octanu cyproteronu, należy rozważyć dokładniejsze badania przesiewowe w kierunku oponiaka. A u pacjentów z udokumentowanym oponiakiem należy odstawić octan cyproteronu.

Dobrą wiadomością jest to, że ryzyko wystąpienia niezłośliwego guza mózgu zmniejsza się wraz z zaprzestaniem leczenia hormonalnego przy użyciu octanu cyproteronu w dużych dawkach.

10 objawów, których nigdy nie powinieneś lekceważyć

Posłuchaj naszych Podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię