Herbata czerwona Pu erh – właściwości, działanie i sposób parzenia

Herbata czerwona pochodzi z Tajwanu i Chin. Charakteryzuje się korzennym smakiem i specyficznym aromatem. Wyróżniamy 3 rodzaje herbaty czerwonej:

Różnica między nimi polega na długości fermentacji napoju. Najbardziej popularna jest herbata Pu-erh. Przez chińczyków nazywana jest często smoczą herbatą. Ma specyficzny smak i aromat.

 

Właściwości i działanie na organizm:

Herbata czerwona wspomaga odchudzanie, obniża cholesterol oraz chroni przed próchnicą. Poprawia pamięć, normalizuje ciśnienie oraz posiada właściwości moczopędne (pobudza układ moczowy). Ułatwia również koncentrację. Ma właściwości antynowotworowe i przeciwzapalne. Pod względem działania antynowotworowego Pu Erh jest jednym z najsilniejszych, naturalnych antyoksydantów. Polecana do picia w czasie grypy lub przeziębienia. Jest też wskazana na niestrawność i bóle żołądka.

Zawiera alkaloidy, garbniki, flawonoidy, witaminę C oraz minerały takiej jak: wapń, magnez, cynk, mangan, miedź, selen.

Herbata ta również łagodzi skutki spożywania alkoholu. Przy wspomaganiu odchudzania powinno się jej pić 5-6 filiżanek – pół godziny po każdym posiłku.

Parzenie czerwonej herbaty

Na filiżankę (200 ml) stosujemy 1 łyżeczkę herbaty (ok 3-5 g suszu), którą zalewamy wodą o temperaturze 90 st. C (należy odczekać przynajmniej 2 minuty po przegotowaniu).

Czas parzenia herbaty wynosi od 2 do 4 minut.
Parzymy pod przykryciem. Po upływie czasu oddzielamy liście od naparu.
Aby uzyskać mocniejszy smak sugeruje się 3 krotne parzenie – natomiast odradza się zwiększanie ilości suszu.

Działania uboczne i przeciwskazania

Zawiera bardzo dużo garbników – mogą negatywnie działać np. na przyswajanie żelaza przez organizm. Nie powinny jej pić osoby chorujące na osteoporozę. Nie zaleca się picia czerwonej herbaty kobietom w ciąży i karmiącym piersią – ze względu na wysoką zwartość kofeiny. Z tego powodu nie powinny jej pić również osoby, które cierpią na zespół jelita drażliwego. Herbata ta może też zwiększać ciśnienie tętnicze krwi – stąd nie powinny jej pić chorzy na nadciśnienie

Nasiona o najwyższej zawartości składników odżywczych

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię