20 naturalnych sposobów na poprawienie kondycji psychicznej

Obniżenie nastroju, ogólny spadek formy emocjonalnej i psychicznej to nie tylko przypadłość okresu jesienno zimowego.

Mniej słońca, obniżająca się aktywność fizyczna to tylko jedne z powodów, przez które mniej się uśmiechamy, a częściej towarzyszą nam myśli depresyjne. Niestety wielu z nas nie umie sobie z tym poradzić.

 

Przeżywamy smutek, czujemy się zmęczeni psychicznie i emocjonalnie. Poszukujemy wówczas sposobów na to, jak poprawić swoją kondycję psychiczną i jak ogólnie lepiej się poczuć. Oto 20 domowych metod poprawiania kondycji psychicznej:

20 domowych metod

1. Odpoczywaj. Pozwól sobie na słodkie lenistwo. Postaraj się w czasie odpoczynku odpocząć również od wszystkiego, co emituje niebieskiego światło (komputer, telefon, tablet).
2. Zrelaksuj się. Wypróbuj akupresury, porozciągaj się, postaraj uwolnić się od presji, również tej społecznej.
3. Określ czynnik stresujący. Jeśli to możliwie – wyeliminuj go a przynajmniej ogranicz jego wpływ na twoje życie.
4. Przygotuj sobie relaksacyjną kąpiel. Dodaj go kąpieli trochę lawendy lub soli Epsom. Postaraj się skupić na doznaniach związanych z kąpielą.
5. Odpręż się w towarzystwie osób, które lubisz. Jeśli odczujesz taką potrzebę, spotkaj się ze znajomymi którzy mają pozytywny wpływ na twoje samopoczucie.

6. Zapal zapachowe świece. Aromaterapia jest bardzo skutecznym lekarstwem na chwile przygnębienia. Podobnie ogień – uspokaja, wycisza, zaspokaja pierwotne instynkty.
7. Ogranicz ilość bodźców. Spróbuj pobyć sam na sam z sobą. Bez telewizora, muzyki. odpocznij od wszystkiego co ciebie atakuje.
8. Wyjedź na urlop, zmień otoczenie. Jeśli nie mozesz wyjechac na urlop to wyjedz chociaż na jeden dzień lub na weekend. Odklej się od tej rzeczywistości, która ciebie osacza.
9. Dużo spaceruj na świeżym powietrzu.
10. Wybierz się do lasu. Patrz na otoczneie w lesie. Wsłuchaj się w dźwięk lasu. Odetchnij głęboko, usłysz śpiew ptaków.

 

11. Naucz się technik oddychania. Wybierz tę, która poprawi twoje samopoczucie psychiczne i fizyczne
12. Zacznij uprawiać jakiś sport. Sport relaksuje i wzmacnia psychicznie.
13. Zmień nawyki żywieniowe. Nie musisz od razu zmieniać wszystkich swoich przyzwyczjaeń. Zacznij od wyeliminowania słodkich napojów, później wyeliminuj słodycze, żywność wysoko przetworzoną.
14. Zadbaj o odpowiednią ilość i jakość snu.
15. Rozmawiaj z innymi o swoich odczuciach.

16. Znajdź hobby które cię pochłonie i da ci satysfakcję.
17. Uśmiechnij się do siebie każdego dnia. Powiedz sobie, że będzie to fajny dzień.
18. Bądź dla siebie dobry, nie krytykuj się i nie oceniaj zbyt surowo
19. Przeczytaj dobrą książkę.
20. Myśl pozytywnie. Żyj pozytywnie.

Spadek formy psychicznej może być stanem przejściowym związanym z brakiem słońca, ciepła, czy zimowym niedoborem witaminy d. Może szybko minąć, jednak jeśli utrzymuje się przez dłuższy okres czasu, może być objawem zaburzeń depresyjnych. Konieczne jest udanie się do specjalisty gdyż domowe sposoby poprawienia nastroju i kondycji psychicznej mogą okazać się niewystarczające. Obserwujmy siebie, słuchajmy uwag innych, bądźmy czujni. Dbajmy o siebie.

40 rzeczy na które nie warto marnować życia

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię