Chcesz pomóc Ukrainie? Oto lista zweryfikowanych zbiórek i akcji

 

1. Polska Akcja Humanitarna

Zbiórkę pod hasłem „SOS Ukraina” uruchomiła Polska Akcja Humanitarna. „Apelujemy o pilne wsparcie! Będziemy zapewniać pomoc bezpośrednią (żywność i inne formy wsparcia) dla ludzi, którzy muszą uciekać ze swoich domów” – piszą organizatorzy. Zbiórka jest prowadzona na portalu siepomaga.pl – link do niej można znaleźć tu. 

Polska Akcja Humanitarna poszukuje wolontariuszy, którzy byliby w gotowości do wsparcia działań pomocowych PAH wobec mieszkańców i mieszkanek Ukrainy potrzebujących pomocy humanitarnej w Polsce. Trzeba mieć ukończone 18 lat, być gotowym do zaangażowania się od razu i znać minimum jeden z trzech języków – angielski, ukraiński bądź rosyjski.

2. Polski Czerwony Krzyż

Kolejną z organizacji humanitarnych zbierających datki dla Ukraińców jest Polski Czerwony Krzyż.  Pozyskane środki będą przeznaczone w pierwszej kolejności m.in. na zakup żywności, materiałów opatrunkowych oraz zabezpieczenie innych priorytetowych potrzeb. Wpłaty można kierować na konto: 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060 z dopiskiem „UKRAINA”.

 

3. Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej

Zbiórkę na pomoc dla Ukrainy uruchomiło także Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. Prowadzona jest za pomocą oficjalnego Facebooka PCPM. „Prosimy o wsparcie pomocy humanitarnej, ewakuacji ludności i pomocy psychologicznej dla dzieci – apelują jej organizatorzy. Link do zbiórki tu.

 

4. Pomagam.pl. „Solidarni z Ukrainą”

„W związku z ostatnimi wydarzeniami w Ukrainie nie możemy pozostać obojętni!” – piszą z kolei działacze Fundacji Pomagam.pl. Oni także uruchomili w czwartek zbiórkę. „Jest on wyrazem solidarności z naszymi sąsiadami, a jednocześnie zapewni konkretną pomoc poszkodowanym na miejscu” – przekonują. Zebrane środki mają być przekazane ukraińskim organizacjom zajmującymi się pomocą humanitarną.

Zbiórka została utworzona przez Fundację Pomagam.pl we współpracy z Fundacją „Nasz Wybór”, która działa na rzecz Ukraińców w Polsce od 2014 roku. Obie organizacje będą czuwać nad podziałem środków i informować o sposobie ich wydatkowania. Wszelkie koszty związane z tą zbiórką pokrywa portal Pomagam.pl – 100 procent wpłaconej na zbiórkę kwoty trafia na fundusz solidarnościowy! Link do zbiórki można znaleźć tu. 

5. Caritas

Do wsparcia Ukraińców zachęca też Caritas. – Zdecydowaliśmy o natychmiastowym przekazaniu 100 tys. zł na rzecz Ukrainy – powiedział w czwartek ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor organizacji. Caritas uruchomił też na swojej stronie – caritas.pl – specjalny formularz, za pomocą którego można szybko wpłacić środki. Inną opcją jest dokonanie przelewu na nr konta: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem „UKRAINA”.

6. Polska Misja Medyczna

W pomoc na rzecz naszych wschodnich sąsiadów zaangażowała się też Polska Misja Medyczna, stowarzyszenie zbierające środki na pomoc medyczną dla poszkodowanych. Zebrane fundusze mają zostać przekazane na zapewnienie szybkiego wsparcia medycznego i zakup niezbędnych środków medycznych i przekazane lokalnej organizacji pomocowej. Zbiórka jest prowadzona za pomocą mediów społecznościowych organizacji – link tu.

7. UNICEF

„UNICEF jest na miejscu i stale pomaga dzieciom na Ukrainie. Eskalacja działań wojennych sprawia jednak, że potrzeby humanitarne najmłodszych rosną w szybkim tempie – czytamy na stronie zbiórki. Zebrane środki zostaną przekazane na zapewnienie dzieciom m.in. bezpiecznych schronień i wsparcia psychologicznego, opieki medycznej, czystej wody i środków higienicznych.

Na podstawie TokFM.pl

8. Fundacja Dobre Jutro

Komunikat Fundacji: Jako Fundacja Dobre Jutro dla każdej rodziny, która ucieka z Ukrainy i próbuje się wydostać, będziemy organizować zakwaterowanie i nocleg. Nikt nie pozostanie bez opieki i wsparcia. Każda rodzina, która się do nas zgłosi, będzie mogła złożyć wniosek o zapomogę finansową (już wypłaciliśmy pierwsze transze, w ostatnich dniach przewieźliśmy leki i żywność osobom, które zostały na Ukrainie oraz podstawowe rzeczy tym, którzy są już na terenie Podkarpacia). Prezes Fundacji organizuje transport na Ukrainę w celu przewiezienia osób starszych, schorowanych i dzieci, którzy mają problem by samemu dotrzeć na granicę. Poza tym, na piątek planowana jest aukcja charytatywna, więc zachęcamy do zgłaszania się firmy, które chcą przekazać vouchery, datki, wsparcia (anonimowo lub jako honorowi darczyńcy).

Link do FB: https://www.facebook.com/FundacjaDobreJutro/

Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/zcf76e

Zbiórka i fundacja są potwierdzone:

KRS Fundacji: 0000789928; NIP 5833358857.

 

Powyższa lista będzie aktualizowana

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię