Kolejne sankcje uderzą w rosyjski bank centralny

Stany Zjednoczone i sojusznicy twierdzą, że nałożą również ograniczenia wymierzone w aktywa rosyjskiego banku centralnego, uderzając w 630 miliardów dolarów rezerw walutowych, które mogłyby zostać wykorzystane do wsparcia rubla.

„W momencie, gdy siły rosyjskie atakują Kijów i inne ukraińskie miasta, jesteśmy zdecydowani nadal nakładać na Rosję ogromnie kosztowne sankcje. Koszty, które jeszcze bardziej odizolują Rosję od międzynarodowego systemu finansowego i naszych gospodarek”, powiedziała Ursula von der Leyen, prezes Komisja Europejska, władza wykonawcza Unii Europejskiej.

 

Moskwa potrzebuje rezerw, aby powstrzymać gwałtowny spadek wartości swojej waluty od czasu inwazji na Ukrainę.
„Sankcjonowanie rosyjskiego banku centralnego prawdopodobnie będzie miało dramatyczny wpływ na rosyjską gospodarkę i jej system bankowy, podobny do tego, który widzieliśmy w 1991 roku”, powiedziała w wywiadzie dla Bloomberg Elina Ribakova, zastępca głównego ekonomisty w Instytucie Finansów Międzynarodowych. „Prawdopodobnie doprowadziłoby to do ogromnych ucieczek bankowych i dolaryzacji, z ostrą wyprzedażą, wyczerpaniem rezerw – i być może całkowitym załamaniem się rosyjskiego systemu finansowego”.

Jak na razie nie sprecyzowano jak surowe będą restrykcje, ale prawdopodobnie ograniczą one zdolność Rosji do korzystania z linii kredytowych w Międzynarodowym Funduszu Walutowym i mogą wpłynąć na jej zdolność do uzyskania dostępu do miliardów dolarów, które znajdują się w Banku Rozrachunków Międzynarodowych.

Rosja z roku na rok stopniowo zmniejsza swoją zależność od waluty obcej. Według najnowszych danych z czerwca zeszłego roku, rosyjski bank centralny nadal miał 16,4% swoich zasobów w dolarach i 32,2% w euro oraz około 13% w juanach. Reszta rezerw jest przechowywana w złocie na terenie Rosji. Tych rezerw żadne sankcje nie dotkną.

Decyzja o uderzeniu w bank centralny jest pierwszą dla gospodarki tej wielkości. Stany Zjednoczone wcześniej sankcjonowały banki centralne, ale dużo mniejszych krajów. W przeszłości aktywa Iranu i Wenezueli zostały zamrożone za przekazywanie pieniędzy na działania wspierające destabilizacje w ich regionach. Bank centralny Korei Północnej również znajduje się na czarnej liście.

Najbezpieczniejsze i najniebezpieczniejsze miasta 2021 roku

 

Posłuchaj naszych Podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię