Jeszcze niedawno śledził Muska – teraz śledzi samoloty oligarchów. Jack Sweeney w akcji

O 19-letnim studencie Jacku Sweeney’u było głośno zaledwie parę tygodni temu. Na pewno pamiętacie post Elona Muska proponujący pieniądze nastolatkowi w zamian za usunięcie konta na Twitterze, na którym udostępniał informacje o aktualnym położeniu prywatnego odrzutowca najbogatszego człowieka świata.

Muskowi nie podobał się fakt, iż użytkownicy Twittera mogą mieć wgląd w jego prywatne życie (temu akurat nie ma się co dziwić). W zamian za usunięcie konta chłopak zażyczył sobie na własność Teslę, Model 3. Musk zaproponował mu możliwość korzystania z Tesli przez trzy lata, poźniej zaproponował mu również 5000 dolarów. Jack Sweeney odrzucił obie propozycje.

Konto Jet Elon Musk działa nadal i nic nie wskazuje na to, że zostanie wkrótce zamknięte. Uruchomione w czerwcu 2020 r. przez Sweeneya konto nie łamie prawa – opiera się bowiem na botach, które zbierają publicznie dostępne informacje o ruchu lotniczym.

 

Korzystając z tej samej technologii i rejestru, po inwazji Rosji na Ukrainę Jack Sweeney stworzył konto, na którym informuje o aktualnym miejscu pobytu rosyjskich oligarchów. Konto na którym możemy obserwować ruchy rosyjskich miliarderów nazywa się Russian Oligarch Jets. Dzisiaj ( wtorek, 1 Marca) pojawiła się informacja że samolot rosyjskiego miliardera Romana Abramowicza wylądował niedaleko Moskwy a który kilka godzin wcześniej wystartował z Londynu.

W poniedziałek Sweeney namierzył odrzutowiec Abramowicza na Karaibach. Tego samego dnia na koncie twitterowym Sweeneya pojawiła się informacja o lądowaniu w Taszkiencie samolotu innego rosyjskiego oligarchy — Alishera Usmanova.

Co grozi rosyjskim samolotom naruszającym zamkniętą przestrzeń powietrzną?

 

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię