Niemcy: klub Borussia Dortmund odebrał G. Schröderowi członkostwo honorowe

Klub piłkarski Borussia Dortmund zawiesił członkostwo byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schrödera. Jest to reakcja władz klubu na niesłabnącą sympatię polityka SPD do prezydenta Władimira Putina. Mimo ataku Rosji na Ukrainę Gerhard Schröder oświadczył, że nie chce się żegnać z rosyjskim biznesem.

Władze Borussii Dortmund poinformowały o usunięciu Gerharda Schrödera z grona honorowych członków dziś po południu. „Bezprecedensowy atak Rosji na Ukrainę i wynikające zeń naruszenia prawa międzynarodowego wykluczają jakąkolwiek współpracę BVB z osobami powiązanymi z rosyjskimi spółkami państwowymi” – oświadczył prezes klubu i polityk SPD Reinhard Rauball.

 

Gerhard Schröder pełni obecnie funkcję szefa rady nadzorczej moskiewskiego koncernu Rosnieft. Piastuje także stanowiska kierownicze przy projektach Nord Stream 1 i 2, a niedawno pojawiła się informacja, że ma wejść w skład rady nadzorczej Gazpromu.

Dotąd nie zarzucił swoich planów zawodowych, a krótko przed rosyjską inwazją na Ukrainę stwierdził, że rząd w Kijowie powinien przestać „lekkomyślnie pobrzękiwać szabelkami”. Wczoraj od byłego kanclerza odwróciło się już kilku najbliższych współpracowników, w tym wieloletni kierownik jego biura w Berlinie.

IAR

Ukraina: matki rosyjskich jeńców będą mogły uwolnić swoich synów

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię