Wołodymyr Zełenski – bohater Europy. Co wiemy o wrogu numer 1. Putina?

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski największą sławą okrył się w czasie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Kiedy 24 lutego 2022 roku Ukraina została zaatakowana przez Rosję, Zełenski od pierwszych chwil ataku wspierał swoich rodaków i organizował obronę kraju.

Pozostał na miejscu, aby bronić ojczyzny także wobec amerykańskiej propozycji jego ewakuacji z ostrzeliwanego każdej doby Kijowa, jak miał odpowiedzieć: „Potrzebuję amunicji, nie podwózki”. Obecnie dla Ukraińców jest bohaterem – prawdziwym przywódcą, który ze swoimi żołnierzami broni kraju. Bohaterem powinien być także dla całej Europy, jak sam stwierdził – „To nie jest po prostu wtargnięcie Rosji na Ukrainę, to początek wojny przeciw Europie. Przeciwko jedności Europy. Przeciwko elementarnym prawom człowieka w Europie. Przeciwko wszystkim prawom współistnienia na kontynencie”. W tym artykule przedstawimy, kim jest Wołodymyr Zełenski.

 

1. Edukacja i kariera

Wołodymyr Ołeksandrowycz Zełenski (ukr. Володимир Олександрович Зеленський) urodził się w Krzywym Rogu w środkowej Ukrainie 25 stycznia 1978 roku. Na świat przyszedł w rodzinie ukraińskich Żydów, jako dziecko przez kilka lat mieszkał w Mongolii, w której pracował jego ojciec – profesor cybernetyki. Wołodymyr kształcił się w zakresie prawa w Krzyworoskim Instytucie Ekonomicznym stanowiącym filię Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Ekonomicznego, nie podjął jednak pracy w zawodzie prawnika.

W czasie swojej edukacji brał udział w amatorskich szkolnych przedstawieniach. W połowie lat 90. dołączył do lokalnej grupy kabaretowej biorącej udział w pojedynkach w ramach KWN – popularnym w krajach byłego ZSRR współzawodnictwie kabaretowym. Został także zaproszony do zespołu „Zaporiżżia-Krywyj Rih-Tranzyt”, w 1997 roku współtworzył grupę „95-j kwartał”, w której objął funkcję kapitana, jednocześnie był też autorem większości prezentowanych skeczy. W latach 1998-2003 jego zespół brał udział w zawodach KWN na najwyższym poziomie, zaczął również regularnie występować krajach pokomunistycznych.

Zełeński został współwłaścicielem przedsiębiorstwa producenckiego Studija Kwartał-95, które współpracowało początkowo z telewizją 1+1 a następnie ze stacją Inter. Był pomysłodawcą, dyrektorem i prezenterem programu telewizyjnego „Weczirnij kwartał”. W 2006 roku zwyciężył w pierwszej edycji tanecznego programu „Tanci z zirkamy” – programu emitowanego przez telewizję 1+1 na podstawie formatu Dancing with the Stars na licencji BBC Worldwide.

 

W latach 2010-2012 Zełenski wchodził w skład zarządu telewizji Inter, pełnił funkcję głównego producenta. Jako aktor występował w rosyjskojęzycznych komediach romantycznych, takich jak: „Miłość w wielkim mieście” (2009) oraz kolejne dwie jego części w 2010 i 2014r., 8 pierwszych randek (2012), 8 nowych randek (2015). W 2015 roku został gwiazdą satyrycznego serialu telewizyjnego „Słuha narodu” (Sługa narodu), w którym wcielił się w rolę nauczyciela historii, który objął urząd prezydenta Ukrainy. Program emitowany był przez telewizję Ihora Wałerijowycza Kołomojskiego – ukraińskiego „magnata medialnego”

2. Kandydatura jak z serialu

W sierpniu 2014 roku Zełenski sprzeciwił się zamiarowi Ministerstwa Kultury stworzenia listy osób z Rosji, które stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Ukrainy. W 2015 roku po premierze i sukcesie serialu Słuha narodu pojawiły się plotki, że Zełenski może być kandydatem na prezydenta Ukrainy.

W grudniu 2017 roku Ivan Kakanoc – prawnik Studio Kvartal-95 zarejestrował partię polityczną o tej samej nazwie co serial – „Słuha narodu”. W grudniu 2018 roku Zełenski świadczył że jako prezydent będzie próbował zakończyć rosyjsko-ukraińską wojnę w Donbasie poprzez rozmowy z Rosją.

Wołodymyr Zełenski ogłosił zamiar kandydowania na prezydenta Ukrainy podczas orędzia noworocznego na kanale 1+1. 21 stycznia 2019 roku. partia Sługa Narodu nominowała Zełenskiego na kandydata na prezydenta na swoim zjeździe, a 30 stycznia CKW oficjalnie zarejestrowała kandydaturę Zełenskiego w wyborach.

W 2018 r. jego notowania oscylowały w granicach 5-10% poparcia, ale po ogłoszeniu w połowie stycznia swoich ambicji politycznych znalazł się na szczycie listy kandydatów na prezydenta, jeszcze bardziej zwiększając swoją przewagę nad notowaniami swoich głównych rywali Petra Poroszenki i liderki Batkiwszczyny Julii Tymoszenko. Podczas kampanii wyborczej Zełenski pozycjonował się jako alternatywa dla starego systemu politycznego i starych polityków.

Pod wieloma względami wysokie poparcie dla jego kandydatury wynikało z niezadowolenia wyborców z obecnego stanu rzeczy w kraju – rozczarowania postaciami elity politycznej, która sprawowała władzę przez prawie 30 lat, oraz panującym przekonaniem wyborców, że po 5 latach kraj podąża ich zdaniem w złym kierunku.

 

W pewnym stopniu kandydaturę Zełenskiego utożsamiano z jego postacią w postaci Sługi Narodu, nauczycielem historii Wasylem Hołoborodką, który został „prezydentem ludu” , chociaż główny doradca polityczny Zełenskiego -Dmytro Razumkow zaprzeczył temu i powiedział w wywiadzie dla ukraińskich mediów, że „kandydat na prezydenta Wołodymyr Zełenski nie jest obrazem swojego bohatera Wasyla Hołoborodki”.

Wołodymyr Zełenski zaproponował, że napisze swoim zwolennikom własny program wyborczy. Jej głównymi punktami były reforma gospodarki Ukrainy poprzez wprowadzenie „deklaracji zerowej” dla biznesu, przejście do kapitałowego systemu emerytalnego, przekształcenie Ukrainy w „państwo elektroniczne”. Sam Zełenski nie powiedział nic konkretnego na temat swojej przyszłej polityki. Starał się nie wypowiadać publicznie swoich poglądów, unikając długich wywiadów, zamiast tego zorganizował kilka konferencji prasowych i przemawiał podczas debaty przeciwko Petro Poroszence. Kampanię wyborczą sfinansowała głównie partia Sługa Narodu (16 mln hrywien), składki osób fizycznych (68 mln hrywien) oraz środki własne Zełenskiego (11,5 mln hrywien); całkowity budżet kampanii wyborczej wyniósł 102,8 mln hrywien według sprawozdania finansowego CKW. Sam Zełenski stwierdził, że wartość jego kampanii prezydenckiej wyniosła 80,5 mln hrywien z funduszy własnych, przyjaciół i partnerów biznesowych.

Podczas kampanii wyborczej dyskutowano o ewentualnych powiązaniach Zełenskiego z oligarchą Igorem Kołomojskim. W szczególności powiązania między kandydatem a biznesmenem były badane przez dziennikarskie projekty śledcze „Schematy” i Bihus.info . Dziennikarze odkryli, że Zełenski korzystał z usług ochroniarzy, którzy kiedyś pracowali dla Kołomojskiego, a adwokat oligarchy – Andrij Bohdan, był członkiem sztabu kampanii. Jednak sztab Zełenskiego, podobnie jak sam Igor Kołomojski, oddalił zarzuty współpracy. Ze względu na możliwe powiązania między kandydatem a oligarchą szereg osób publicznych i kulturalnych zaapelowało o niegłosowanie na Wołodymyra Zełenskiego.

Podczas debaty na Stadionie Olimpijskim Wołodymyr Zełenski stwierdził, że od początku wojny nie był w Rosji. Jednak według dziennikarzy programu „Schemes: Korupcja w szczegółach” (wspólny projekt Radia Swoboda i UA: kanał Pershiy TV), Zełenski czterokrotnie odwiedził Rosję w okresie maj-czerwiec 2014 r. Podczas tych samych debat telewizyjnych nazwał „buntownikami” rosyjskich najemników walczących z Siłami Zbrojnymi Ukrainy w ramach terrorystycznych grup zbrojnych DRL i ŁRL w Donbasie.

Według wyników głosowania z 31 marca Wołodymyr Zełenski zajął pierwsze miejsce w pierwszej turze, zdobywając 30,24% głosów (wobec 15,95% Petra Poroszenki, który również przeszedł do drugiej tury). 21 kwietnia w drugiej turze Zełenski pokonał swojego przeciwnika z wynikiem 73,22% poparcia wobec 24,45% ówczesnego prezydenta.

3. Prezydentura

Inauguracja Wołodymyra Zełenskiego na prezydenta Ukrainy odbyła się 20 maja 2019 roku. Na mocy pierwszych dekretów nowo wybrany prezydent utworzył kierownictwo Administracji Prezydenta. Szefem kancelarii prezydenta został prawnik Andrij Bohdan; powołał również Rusłana Chomczaka na stanowisko szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych. 21 maja 2019 r. Zełenski własnym dekretem przedwcześnie rozwiązał Radę Najwyższą VIII zwołania, ogłaszając przedterminowe wybory na 21 lipca.

W odpowiedzi na wielokrotne prośby ukraińskich mediów w dniach 10-11 października 2019 r. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zorganizował najdłuższą w historii świata konferencję prasową, trwającą ponad 14 godzin: od godziny 10:03 do godziny 12:11 dnia następnego; odpowiedział na ponad 500 pytań od ponad 200 z blisko 300 akredytowanych dziennikarzy z ukraińskich mediów centralnych i regionalnych oraz mediów z innych krajów: Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Białoruś , Włochy, Hiszpania, Holandia, Rosja, Turcja, Japonia itd.

 

4. Zmiany w prawie:

 • 11 września 2019 r. Prezydent podpisał Ustawę Ukrainy o zmianie art. 80 Konstytucji Ukrainy o nietykalności deputowanych ludowych Ukrainy nr 27-IX, przyjętą przez Radę Najwyższą 3 września 2019 r. Zgodnie z ustawą nowy art. 80 Konstytucji Ukrainy nie zawiera postanowień, że deputowanym ludowym Ukrainy gwarantuje się immunitet parlamentarny i nie mogą być ścigani, zatrzymywani lub aresztowani bez zgody Rady Najwyższej. . Ustawa weszła w życie 1 stycznia 2020 r.
 • 19 grudnia 2019 r. Rada Najwyższa zatwierdziła kodeks wyborczy, uwzględniając propozycje prezydenta Zełenskiego, które przewidują otwarte listy regionalne kandydatów na posłów. Ustawa przewiduje proporcjonalny system wyborczy z listami otwartymi. Zgodnie z dokumentem wyborcy będą głosować nie tylko na partię, ale na konkretnego kandydata z listy partyjnej.
 • 23 września 2019 r. prezydent Ukrainy W. Zełenski podpisał ustawę o impeachmentu. Rada Najwyższa przyjęła w pierwszym czytaniu i ogólnie 10 września ustawę „O specjalnym postępowaniu w sprawie oskarżenia Prezydenta Ukrainy (impeachment)”. Zgodnie z dokumentem procedurę impeachmentu powinna wszcząć większość deputowanych ludowych Ukrainy z konstytucyjnego składu Rady Najwyższej. W tym celu parlament powinien powołać specjalną tymczasową komisję śledczą, w skład której powinni wchodzić deputowani ludowi Ukrainy, prokurator specjalny oraz śledczy specjalni. TSC przygotuje wnioski i propozycje na podstawie zbadanych okoliczności dotyczących popełnienia przez Prezydenta zdrady lub innego przestępstwa. Decyzja o złożeniu Prezydenta Ukrainy z urzędu przez impeachment zostanie uznana za przyjętą, jeżeli zagłosuje na niego co najmniej trzy czwarte deputowanych ludowych Ukrainy z konstytucyjnego składu Rady Najwyższej.
 • 28 kwietnia 2021 r. Deputowani do Rady Najwyższej przyjęli w ogólności projekt ustawy „O zmianie Kodeksu ziemskiego Ukrainy i innych aktów prawnych w celu poprawy systemu zarządzania i deregulacji w dziedzinie stosunków ziemskich” № 2194. Projekt ustawy, w szczególności, przewiduje przeniesienie państwa nieruchomości poza osiedlami (z wyjątkiem gruntów niezbędnych do pełnienia swoich funkcji przez państwo) do mienia komunalnego osadnictwa wiejskiego, rad miejskich. Była więc to faktyczna reforma rolna decentralizująca rolnictwo, 24 maja ustawa o decentralizacji ziemi została podpisana przez prezydenta Zełenskiego podczas forum „Ukraina30. Ziemia”.
 • 14 lipca 2020 r. Rada Najwyższa głosowała za legalizacją biznesu hazardowego na Ukrainie. Umożliwia organizację i prowadzenie gier hazardowych w kasynach, automatach do gier, Internecie, zakładach bukmacherskich. 11 sierpnia prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę o legalizacji hazardu na Ukrainie.
 • 26 stycznia 2021 r. Rada Najwyższa uchwaliła prezydencką ustawę o referendum. Aby rozpocząć referendum z inicjatywy ludu, trzeba zebrać co najmniej trzy miliony podpisów. Muszą być zebrane w dwóch trzecich obwodów i co najmniej 100 000 podpisów w każdym obwodzie. Jednocześnie nie można rozstrzygnąć w referendum spraw bezpośrednio sprzecznych z Konstytucją, podważających zasady ochrony praw człowieka, niepodległości, suwerenności lub integralności terytorialnej Ukrainy. Kwestie podatkowe, budżetowe i amnestii nie mogą być poddawane referendum.
 • 2 lutego 2021 Zełenski nałożył sankcje na prorosyjskie kanały telewizyjne deputowanego ludowego Tarasa Kozaka (ukraiński i prorosysjki potentant medialny) i Wiktora Medwedczuka (prorosyjski polityk Ukrainy, oligarcha). Zablokowano m.in „112 Ukraina ”, „ NewsOne”, „ZIK”.
 • 2 czerwca 2021 r. Zełenski skierował do Rady Najwyższej projekt ustawy „O zapobieganiu zagrożeniom bezpieczeństwa narodowego związanym z nadmiernym wpływem osób o istotnym znaczeniu gospodarczym lub politycznym w życiu publicznym (oligarchów). Celem ustawy, zdaniem prezydenta, jest walka z ludźmi, którzy mają znaczne bogactwo i znaczący wpływ w społeczeństwie i polityce (oligarchowie).” Za oligarchę uznano osobę, która spełnia 3 z 4 kryteriów, a następnie musi być wpisana do specjalnego rejestru. 1 lipca deputowani Rady Najwyższej uchwalili ustawę w pierwszym czytaniu. 5 listopada ustawę podpisał prezydent Zełenski
 • 29 czerwca 2021 r. Rada Najwyższa przyjęła ustawę nr 7711-D, która przewiduje zmiany w ustawie o sądownictwie i statusie sędziów, która przewiduje ponowne uruchomienie Komisji Wysokich Kwalifikacji Sędziów z najwyższą rolą międzynarodowych ekspertów. 293 deputowanych głosowało za projektem ustawy, 20 przeciw, a 0 wstrzymało się od głosu.
 • W 2020 r. Ministerstwo Wspólnoty i Rozwoju Terytorialnego Ukrainy we współpracy z władzami lokalnymi rozpoczęło realizację programu „Budownictwo na dużą skalę” w celu stworzenia infrastruktury: szkół, dróg, przedszkoli, stadionów, ośrodków ratunkowych. Część mediów krytykowała program za możliwą kradzież środków budżetowych i nazywała go „Wielką Kradzieżą”.
 • 1 lutego 2022 r. Zełenski podpisał dekret o zwiększeniu liczebności Sił Zbrojnych o 100 000 osób. Tym samym za trzy lata wyniesie 362 tys. żołnierzy. Budżet MON na 2022 r. był rekordowy i wyniósł 133,5 mld UAH
 • Czytaj również: Lista skrótów stanów i terytoriów USA

5. Stan Wojenny

22 lutego 2022 roku Władimir Putin oświadczył, że uznaje samozwańcze separatystyczne, i prorosyjskie republiki w Ługańsku i Doniecku. świat coraz bardziej zaczął obawiać się rosyjskiej interwencji na Ukrainie. 23 lutego Rada Najwyższa poparła wprowadzenie stanu wyjątkowego na całej Ukrainie, z wyjątkiem obwodów donieckiego i ługańskiego. 24 lutego o godz. 5 Władimir Putin ogłosił rozpoczęcie ofensywy na Ukrainę, a Rada Najwyższa Ukrainy wprowadziła stan wojenny. Ustawę natychmiast podpisał prezydent Zełenski. Stan wojenny wprowadzono na okres 30 dni. Tego samego dnia Ukraina zerwała stosunki dyplomatyczne z Rosją.

Podczas rosyjskiej ofensywy na Kijów w nocy z 25 na 26 lutego 2022 r. Wołodymyr Zełenski odmówił amerykańskiej propozycji ewakuacji ze stolicy. Potwierdził w nagraniu wideo przed Kancelarią Prezydenta, że ​​był w Kijowie z innymi urzędnikami. Prezydent skrytykował kraje za zwlekanie z sankcjami wobec Rosji i zapewnił, że obrońcy Ukrainy trzymają się. Zełenski wezwał Ukraińców, by zatrzymali rosyjskie siły okupacyjne „gdziekolwiek się je zobaczy” i podpisał rozkaz o ogólnej mobilizacji wojskowej. Podkreślił, że Rosja również ponosi straty i że prędzej czy później państwa będą musiały rozpocząć rozmowy pokojowe.

26 lutego Wołodymyr Zełenski zwrócił się do premiera Izraela Naftalego Bennetta o przeprowadzenie rozmów między Ukrainą a Rosją i pomoc w roli mediatorów. Doradca szefa Kancelarii Prezydenta Michaił Podoliak zaprzeczył odmowie wycofania się rzecznika Rosji Dmitrija Pieskowa i wyjaśnił, że rozmowy powinny się odbyć w pełnym formacie, a nie jako ultimatum Rosji.

27 lutego prezydent Zełenski podkreślił, że działania Rosji przeciwko Ukrainie są oznaką ludobójstwa i wezwał do wykluczenia Rosji z ONZ. Zaznaczył, że działania Rosji prowadzą do powstania międzynarodowego trybunału.

 

Prezydent tego samego dnia zaznaczył, że jest gotów negocjować z Rosją w każdym kraju, z którego nie latają rakiety. Wśród możliwych miast wymienił Warszawę, Bratysławę, Budapeszt, Stambuł i Baku. Podczas rozmów Władimira Zełenskiego z samozwańczym prezydentem Białorusi Aleksandrem Łukaszenką 27 lutego 2022 r. uzgodniono, że delegacja ukraińska spotka się z Rosją bez warunków na granicy ukraińsko-białoruskiej w pobliżu Prypeci w celu przeprowadzenia rozmów dyplomatycznych,

Krytycy przed i w trakcie prezydentury zarzucali Wołodymyrowi Zełenskiemu szerzenie poniżających stereotypów i żartów nie do zaakceptowania z punktu widzenia obywatela Ukrainy i patrioty. Kiedy 24 lutego 2022 r. Rosja otwarcie zaatakowała Ukrainę, oceny prezydenta zmieniły się niemal wyłącznie na pozytywne. Zełenski nigdy nie zgłaszał swojego zaangażowania w żadną ideologię, ale pro-prezydencka partia Sługa Narodu określa jego politykę jako „ukraiński centryzm” – odrzuca on lewicowy i prawicowy ekstremizm i skupia się na kluczowych obszarach rozwoju: pokoju, instytucjach, inwestycjach, infrastrukturze i demokracji.

MG

Oto, skąd Stany Zjednoczone importują ropę

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię