Międzynarodowy Czerwony Krzyż o skutkach wojny na Ukrainie

Międzynarodowa Federacja Towarzystw Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca poinformowała, że około 18 milionów mieszkańców Ukrainy potrzebuje pomocy humanitarnej.

 

Federacja dodała, że przeszło dwa miliony 300 tysięcy Ukraińców opuściło kraj. Ostrzegła, że uchodźcy i ci, którzy pozostali w kraju, stoją przed poważnymi zagrożeniami zdrowotnymi, takimi jak Covid-19 czy zaburzenia psychiczne.

Dyrektor regionalna Federacji dla Europy Birgitte Bischoff Ebbesen podkreśliła, że wiele osób dotkniętych skutkami wojny było już wcześniej narażonych na różne choroby. Ich sytuacja się pogorszyła, gdy musieli uciekać z domów, a nawet opuścić kraj. Potrzebują żywności, wody, mieszkań, a także pomocy medycznej, środków ochronnych i wsparcia psychologicznego. W przeciwnym razie może dojść do katastrofy humanitarnej.

Międzynarodowa Federacja Towarzystw Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca zwraca uwagę, że ukraińscy uchodźcy doznali często poważnych traum i będą potrzebowali pomocy psychologicznej w najbliższych dniach, miesiącach, a nawet latach.

IAR

Minister Zbigniew Rau rozmawiał z A. Blinkenem

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię