Prezydent W. Zełenski podziękował Polakom za pomoc Ukraińcom

Foto: YouTube

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, przemawiając przed Zgromadzeniem Narodowym, dziękował Polsce i Polakom za wsparcie w tych trudnych dla jego kraju dniach. Zgromadzenie zwołano w przededniu 23. rocznicy przystąpienia Polski do NATO.

„Gdy jest ktoś, kto bije jak bydlę, trzeba mieć kogoś, na kogo można liczyć, kto wyciągnie do ciebie pomocną dłoń. Nad ranem 24 lutego nie miałem wątpliwości, kto będzie taką osobą” – mówił Wołodymyr Zełenski. „Jestem za to wdzięczny. Polscy bracia i siostry są z nami. Od pierwszego dnia wojny było jasne, że między nami nie ma granic” – zaznaczył.

„Po szesnastu dniach wojny czujemy, że nasi polscy bracia i siostry są razem z nami” – powiedział prezydent Ukrainy. Wołodymyr Zełenski podkreślił, że więzi między naszymi narodami dawno nie były tak silne i bliskie. „Już pierwszego dnia wojny było jasne dla mnie, dla wszystkich Ukraińców i jestem przekonany, że również dla wszystkich Polaków, że między nami, między naszymi narodami, nie ma granic. Jakichkolwiek – fizycznych, historycznych, osobistych, ludzkich. Niech żyje wolna Polska, niech żyje wolna Ukraina” – powiedział Wołodymyr Zełenski.

 

Wołodymyr Zełenski szczególnie podziękował Polakom za pomoc, którą w naszym kraju otrzymują Ukraińcy, którzy musieli uciekać przed wojną. „Ponad półtora miliona obywateli Ukrainy, w większości kobiety i dzieci, nie czują się jak na obczyźnie. Przyjęliście naszych ludzi w swoich rodzinach z polską delikatnością i braterską dobrocią. Nie prosiliśmy o to, a wy nie chcecie za to niczego. Tak jak w rodzinie” – powiedział.

Wołodymyr Zełenski przypomniał słowa Lecha Kaczyńskiego, które polski prezydent wypowiedział w 2008 roku w Tibilisi o tym, że rosyjska agresja zagraża zarówno Gruzji, Ukrainie, ale też krajom bałtyckim i Polsce. „Walczymy dziś, aby taki zły czas dla krajów bałtyckich i Polski nie nastał. Walczymy razem. Mamy siłę. Pamiętajmy, że razem nas jest 90 milionów. Razem możemy wszystko. Historyczną misją Polski i Ukrainy jest bycie liderami, którzy razem wyciągną Europę z przepaści, obronią Europę przed staniem się ofiarą” – powiedział.

Prezydent Ukrainy podkreślił, że historyczną misją Polski i Ukrainy jest być razem, być liderami. „Powstrzymać przekształcenie Europy w ofiarę” – mówił Wołodymyr Zełenski.

Wołodymyr Zełenski zwracając się do Polaków zaznaczył, że wierzy w to, iż Ukraina wygra wojnę, a zwycięstwo będzie wspólne. „To walka za naszą wolność, to walka za waszą wolność. To wspólna historia wielkich narodów. Daj Boże, żebyśmy zwyciężyli” – podkreślał ukraiński prezydent.

Wołodymyr Zełenski odniósł się także do śledztwa dotyczącego katastrofy smoleńskiej. „Pamiętamy wszystkie fakty ze śledztwa dotyczącego katastrofy. Czujemy, co to oznacza dla was, ale też co oznacza dla was milczenie tych, którzy również wszystko to wiedzą dokładnie, ale wciąż oglądają się na naszego sąsiada” – powiedział.

Zgromadzenie Narodowe z okazji 23. rocznicy wejścia Polski do NATO rozpoczęło się od odegrania hymnów Polski i NATO.
Polska została członkiem NATO 12 marca 1999 roku. Na terytorium naszego znajdują się elementy struktury NATO – w Szczecinie, Elblągu, Bydgoszczy i Krakowie.

IAR

“Jestem tym, który rozszyfrował Enigmę. Nieznana historia Mariana Rejewskiego”- książka Roberta Gawłowskiego

Posłuchaj: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię