Brytyjczycy otwierają się na ukraińskich uchodźców? Od dzisiaj działa program pomocy domowej

Brytyjczycy mogą od dziś zapraszać ukraińskich uchodźców do domu. Rząd uruchomił specjalny program, działa internetowa strona, na której zgłaszać można chęć goszczenia Ukraińców.

„Wiemy, że brytyjscy obywatele chcą pomóc”– mówił Michael Gove (czyt. majkel gow), minister w rządzie Borisa Johnsona. „Program jest otwarty do wszystkich, którzy są mieszkańcami Ukrainy i tych, którzy tam mieszkają. Dostaną prawo mieszkania i pracowania w Królestwie przez trzy lata. Będą mieli pełny dostęp do zasiłków, służby zdrowia, rynku pracy i innego wsparcia”– wyliczał polityk w Izbie Gmin.

Za przyjęcie uchodźców Brytyjczycy dostawać będą 350 funtów miesięcznie. Minimalny czas pobytu to pół roku. Zarówno przyjmujący, jak i przyjmowani muszą przejść kontrolę służb. Domy muszą dostać zielone światło od lokalnych władz, jako nadające się do zamieszkania.

Lisa Nandy z opozycyjnej Partii Pracy mówiła, że Zjednoczone Królestwo nadal ustępuje wielu krajom pod względem gościnności. Krytykowała między innymi biurokrację. „Mówimy o formularzach liczących 50 stron. Trzeba je wypełnić przez Internet. Prosimy ludzi, którzy uciekają przed wojną, by znaleźli kawiarnię internetową i wysłali dokumenty, których nie mają” – wyjaśniała polityk lewicy. Oskarżała rząd, że próbuje wyręczać się gościnnością i szczodrością zwykłych Brytyjczyków.

Dotychczas główna ścieżka dla uchodźców z Ukrainy otwarta była dla tych, którzy mają już na Wyspach bliskich, w dodatku z odpowiednią wizą.
Królestwo przyjęło do tej pory 4 tysiące Ukraińców.

IAR

Rosja zezwoli na kradzieże patentów i konfiskatę mienia zachodnich firm?!

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię