Masz mało energii? Wypróbuj poniższe wskazówki!

Niski poziom energii dotyka większość z nas, przynajmniej sporadycznie. Brak snu, zbyt dużo alkoholu, stres, długie godziny pracy i problemy zdrowotne mają wpływ na nasze samopoczucie i poziom energii.

Objawy niskiej energii mogą być fizyczne i psychiczne. Kiedy brak nam energii czujemy się zmęczeni, rozdrażnieni, brak nam motywacji.

Jeśli doskwiera ci brak energii, wypróbuj poniższe wskazówki, które pozytywnie wpłyną na poziom twojej energii.

1. Pij wodę

Odwodnienie może powodować uczucie wyczerpania i zmęczenia. Nie musisz koniecznie przestrzegać zasady „osiem szklanek dziennie”, ale napij się tyle wody, aby twój organizm był dobrze nawodniony. Cechą charakterystyczną odpowiedniego nawodnienia organizmu jest brak pragnienia, a twój mocz ma jasny kolor.

2. Naucz się zarządzania stresem

Doskonale wiemy, że stres negatywnie wpływa na nasz poziom energii z kilku powodów. Kiedy odczuwamy presję, wpływa to na naszą jakość snu. Brak snu prowadzi do zmęczenia i braku energii. Chroniczny stres może również wpłynąć na naszą gospodarkę hormonalną i substancje chemiczne w mózgu, co z kolei może wywrzeć długotrwały wpływ na poziom naszej energii, prowadząc nawet do stanów depresyjnych. O ile życie całkowicie bezstresowe jest raczej niemożliwe, o tyle są rzeczy które można wprowadzić, aby skutecznie radzić sobie ze stresem – ćwiczenia głębokiego oddychania, medytacja, śmiech – wszystkie skutecznie zmniejszają poziom stresu.

3. Ćwicz

Regularne ćwiczenia pomagają zwalczać zmęczenie i dodają energii. Badania wykazują, że osoby, które ćwiczą wykazują niższy poziom zmęczenia i wyższy poziom energii. Departament Zdrowia i Opieki Społecznej Stanów Zjednoczonych zaleca, aby większość dorosłych wykonywała co najmniej 150 minut ćwiczeń o umiarkowanej intensywności lub 75 minut intensywnych ćwiczeń tygodniowo. Najlepszym rodzajem ćwiczeń są jogging, szybki marsz, zajęcia aerobiku, lekcje tańca i zajęcia sportowe.

 

4. Postaw na zdrową dietę

Pokarmy, które spożywamy odgrywają ważną rolę w gospodarce energetycznej naszego organizmu. Chociaż każda żywność może dostarczyć organizmowi energii, jej ilości mogą się znacznie różnić w zależności od pożywienia. Niektóre pokarmy są złodziejami energii – rafinowane węglowodany, takie jak biały chleb, słodkie przekąski i chipsy, mogą prowadzić do gwałtownego wzrostu poziomu cukru we krwi i szybkiego spadku energii. Niedostateczna ilość niektórych składników odżywczych może mieć katastrofalny wpływ na poziom energii. Jednym z takich minerałów jest żelazo, którego niedobór może prowadzić do niedokrwistości. Niedokrwistość wiąże się ze spadkiem liczby czerwonych krwinek i może powodować zmęczenie. Dobre źródła żelaza w diecie obejmują owoce morza, orzechy i zielone warzywa liściaste. Innym powszechnym problemem jest niedobór witaminy D. Badania wykazały, że około 42% Amerykanów ma niedobór tej kluczowej witaminy. Odpowiednia ilość witaminy D ma ogromne znaczenie dla energii, a jej brak może łatwo prowadzić do zmęczenia. Większość witaminy D pozyskujemy ze słońca, ale jej niedobory możemy uzupełniać pokarmami, takimi jak olej z wątroby dorsza, tłuste ryby i żółtka jaj. Wapń, magnez i jod również mają wpływ na poziom energii. Żywność, taka jak orzechy, nasiona, ciemnozielone warzywa liściaste, owoce morza i nabiał, są bogate w te minerały.

Witamina D3

5. Witamina B

Kolejnym składnikiem odżywczym, który ma wpływ na poziom naszej energii jest witamina B. Spektrum witamin z grupy B jest potrzebne do prawidłowego metabolizmu komórek oraz do utrzymania zdrowej krwi i komórek nerwowych. Jeśli masz niedobór witaminy B, może to prowadzić do osłabienia, zmęczenia i zmniejszenia energii.

witamina B

Witamina B nie jest wytwarzana przez organizm. Nasz organizm otrzymuje ją z pożywienia lub suplementów. Aby upewnić się, że otrzymujemy odpowiednią ilość witaminy B, należy dodać do diety ryby, drób lub chude czerwone mięso. Dla tych, którzy nie jedzą mięsa, ważnym dodatkiem diety są nasiona, orzechy i zielone warzywa liściaste, takie jak jarmuż i szpinak. W niektórych przypadkach należy rozważyć suplementację, szczególnie u osób starszych. Badania pokazują, że 20% dorosłych w wieku powyżej 60 lat ma zbyt niski poziom witaminy B12.

6. Jedz orzechy

Zjedz garść migdałów lub orzeszków ziemnych, które są bogate w magnez i kwas foliowy. To właśnie te składniki odżywcze są niezbędne przy produkcji energii. Ich brak w twoim systemie może sprawić, że poczujesz się zmęczony

7. Trzymaj na biurku laskę cynamonu

Specjaliści są zdania, że zapach cynamonu może zmniejszyć odczuwane zmęczenie i zwiększyć poziom koncentracji. A co jeśli laska cynamonu jest nieosiągalna? Zaopatrz się w dobrej jakości miętę lub olejek z mięty pieprzowej. Zapach mentolu spowoduje że poprawi ci się nie tylko nastrój ale również odczujesz przypływ sił witalnych.

8. „Wpuść” słońce do pomieszczenia w którym przebywasz lub wyjdź na spacer

Badania sugerują, że zaledwie kilka minut spaceru na zewnątrz w ciepły, pogodny dzień może poprawić nastrój, pamięć i zdolność przyswajania nowych informacji. Wyjście na zewnątrz może nawet poprawić twoją samoocenę. Jeśli z jakiegoś powodu wyjście z pomieszczenia jest niemożliwe – wyjrzyj przez okno i naciesz się widokiem.

ZJ/ZSS

10 darmowych nawyków, które uczynią cię szczęśliwszym

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię