8 najczęstszych niepożądanych interakcji leków z żywnością

Zanim zaczniesz przyjmować nowy lek sprawdź czy wchodzi w jakiekolwiek niepożądane interakcje z jedzenie, suplementami lub alkoholem.

1. Acetaminofen + alkohol

Jeśli wypijesz trzy lub więcej drinków alkoholowych i używasz acetaminofenu możesz być narażony na problemy zdrowotne. Tylenol plus alkohol zwiększa ryzyko zatrucia wątroby.

2. Antybiotyki + nabiał

Niektórych antybiotyków nie należy przyjmować razem z mlekiem, jogurtem lub serem. Produkty mleczne wiążą się z lekiem i zakłócają jego wchłanianie do krwiobiegu. Dotyczy to fluorochinolonów, takich jak Cipro – ciprofloksacyna, Levaquin – lewofloksacyna, Avelox – moksyfloksacyna i niektóre tetracykliny.

Unikaj jogurtu, lodów, etc. co najmniej dwie godziny przed i sześć godzin po zażyciu antybiotyków.

 

3. Blokery kanału wapniowego i statyny + grejpfrut

Blokery kanału wapniowego są stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi i dusznicy. Niektóre, w tym Plendil (felodypina) i Procardia lub Adalat (nifedypina), są znane z interakcji z sokiem grejpfrutowym. Dzieje się tak również w przypadku statyn stosowanych w kontroli wysokiego poziomu cholesterolu, takich jak Lipitor (atorwastatyna) i Zocor (symwastatyna). Grejpfrut zawiera związek, który hamuje powszechny enzym metabolizujący leki o nazwie CYP3A4. Picie dużej ilości soku lub jedzenie owoców hamuje ten enzym, a lek gromadzi się w organizmie, co może być niebezpieczne.

4. MAOI + sery dojrzewające

Biorąc leki przeciwdepresyjny, który są inhibitorem monoaminooksydazy (IMAO), taki jak Marplan (izokarboksazyd), Nardil (fenelzyna), Emsam (selegilina) lub Parnate (tranylcypromina), musisz uważać na pokarmy o wysokiej zawartości tyraminy w swojej diecie. Tyramina jest aminokwasem zaangażowanym w regulację ciśnienia krwi. Połączenie tych leków z tyraminą może spowodować kryzys nadciśnieniowy. Żywność o wysokiej zawartości tyraminy obejmuje sery dojrzewające, niektóre wina, marynowany śledź, drożdże piwne i bób.

5. Zyprazydon + małe posiłki

Geodon (zyprazydon) jest lekiem przeciwpsychotycznym stosowanym w leczeniu choroby afektywnej dwubiegunowej i schizofrenii. Ten lek należy przyjmować z posiłkami zawierającym co najmniej 500 kalorii. Zażycie tego leku z większym posiłkiem optymalizuje wchłanianie leku, dzięki działa bardziej wydajnie.

6. Spironolakton + lukrecja

Aldakton (spironolakton) jest diuretykiem stosowanym w leczeniu niskiego poziomu potasu i niewydolności serca. Lukrecji i słodycze konkurują z tymi samymi receptorami co spironolakton, co sprawia, że ​​lek jest nieskuteczny.

7. Warfaryna + jarmuż

Jantoven i Coumadin (warfaryna) to leki rozcieńczające krew stosowane w leczeniu zakrzepów krwi. Warzywa, takie jak jarmuż i brokuły, zawierają witaminę K. Problem Witamina K ma odwrotne działanie do lekarstw. Jeśli warfaryny nie działają prawidłowo zwiększa się ryzyko powstania zakrzepów krwi.

8. Metronidazol + alkohol

Metronidazol (Flagyl) jest stosowany w leczeniu infekcji. Picie alkoholu podczas przyjmowania tego leku jest zabronione. Metronidazol zaburza metabolizm alkoholu. Metabolizm alkoholu wpływa na cały organizm.

Korzyści zdrowotne masła kakaowego

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię